Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wizyta Sikorskiego w Brazylii. Podpisano trzy umowy

- Cieszę się, że mogę w Brazylii otwierać drzwi dla polskiego biznesu - powiedział przebywający z wizytą w tym kraju szef MSZ Radosław Sikorski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

- _ Cieszę się, że mogę w Brazylii otwierać drzwi dla polskiego biznesu _ - powiedział przebywający z wizytą w tym kraju szef MSZ Radosław Sikorski. Dziś Sikorski spotkał się z szefem brazylijskiego MSZ Antonio Patriotą. Podpisano trzy umowy, w tym dotyczącą wymiany pracowników.

Sikorski rozpoczął trzydniową wizytę w Brazylii, której celem jest m.in. wzmocnienie współpracy gospodarczej obu krajów. Ministrowi towarzyszy misja gospodarcza kilkudziesięciu polskich firm. W poniedziałek polski minister spotkał się m.in. ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Antonio Patriotą i gubernatorami dwóch prowincji. We wtorek weźmie m.in. udział w forum gospodarczym oraz w forum dla sektora energetycznego i stoczniowego.

Sikorski w rozmowie z PAP przypomniał, że podczas swojej poprzedniej wizyty w Brazylii ponad 10 lat temu podpisał umowę o zniesieniu wiz między naszymi krajami, z czego - zaznaczył - do tej pory skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy Polaków i Brazylijczyków. _ - Dziś podpisaliśmy umowy o możliwości odsiadywania wyroków we własnych ojczyznach przez osoby skazane w danym kraju, ponadto program wykonawcy do umowy kulturalnej oraz umowę dotyczącą możliwości podejmowania legalnej pracy przez niektóre kategorie obywateli _ - poinformował szef polskiej dyplomacji.

Według ministra najważniejszym elementem jego trzydniowej wizyty w Brazylii jest towarzysząca mu misja przedstawicieli 50 poważnych polskich firm z sektorów, w których - zaznaczył - jesteśmy kompatybilni i konkurencyjni na rynku brazylijskim. Jak dodał, chodzi m.in. o przemysł stoczniowy, w tym także platformy wiertnicze oraz wydobywczy.

Ponadto - poinformował Sikorski - do Brazylii udali się też przedstawiciele polskich uczelni, by zaprezentować swoją ofertę edukacyjną i zachęcić Brazylijczyków do studiowania w Polsce. Minister zwrócił uwagę, że Brazylia, tak jak Polska, _ suchą stopą _ przeszła przez kryzys gospodarczy. Jak dodał, _ Polska już na tyle okrzepła gospodarczo, że - zarówno jako kraj, jak i jako gospodarka - możemy wychodzić poza Europę _.

_ Cieszę się, że mogę w Brazylii torować drogę i otwierać drzwi dla polskiego biznesu _ - powiedział szef MSZ. Według ministra nasze kraje jeszcze nie wykorzystały 100 proc. swoich możliwości. _ - Brazylia to szósta gospodarka na świecie, właśnie przegoniła Wielką Brytanię, a Polska to szósta gospodarka w UE _ - zauważył.

Sikorski zwrócił też uwagę na to, że w Brazylii znajduje się druga co do wielkości polska diaspora na świecie. _ - Bardzo się cieszę, że Brazylijczycy polskiego pochodzenia są w Brazylii sędziami Sądu Najwyższego, podobnie jak do niedawna szef Państwowej Komisji Wyborczej _ - powiedział. Jak dodał, podczas swojej wizyty spotkał też senatorów i dyplomatów polskiego pochodzenia._ - Mamy tutaj znaczącą i odnoszącą sukcesy Polonię _ - podkreślił minister.

Zwrócił również uwagę, że w nowym sposobie finansowania Polonii pewien procent funduszy został przeznaczony na wspieranie inicjatyw gospodarczych między krajami osiedlenia się Polonii a Polską. _ Mam nadzieję, że Polonia brazylijska na tym skorzysta _ - dodał minister.

Jak można przeczytać na stronie ambasady RP w Brazylii, dane GUS uzyskane z Ministerstwa Gospodarki, jak i brazylijskiego Ministerstwa Rozwoju, Przemysłu i Handlu Zagranicznego za 2011 rok wskazują, że doszło do bardzo znacznego zwiększenia polsko-brazylijskiej wymiany handlowej w porównaniu do roku 2010. Dwustronne obroty handlowe między naszymi krajami w roku 2011 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii naszych stosunków handlowych z Brazylią.

Czytaj więcej w Money.pl
Radosław Sikorski leci do Brazylii. Nie sam Razem z ministrem spraw zagranicznych leci kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli polskich spółek: od przemysłu wydobywczego i naftowego po chemiczny, stoczniowy i tak zwany offf-shore.
Apelują do MSZ. "Sprawa jest już załatwiona" O interwencję w litewskim MSZ i o wsparcie montażu monitoringu grobowca matki Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu na Rossie zwrócili się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego krakowscy kombatanci.
USA i UE stracą gospodarczą pozycję przez... Główną przyczyną przewidywanego pogorszenia konkurencyjności gospodarek krajów UE są rosnące koszty energii.
Tagi: działalność radosława sikorskiego, sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz