Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cenzura
20.08.2012 09:52

Władze Birmy ogłosiły zniesienie cenzury

Ministerstwo informacji zezwala dziennikom o profilu politycznym i religijnym na publikacje bez wcześniejszego wysyłania tekstów - poinformował resort.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Prezydent Birmy Thein Sein

W Birmie oficjalnie zniesiono cenzurę prewencyjną mediów - ogłosiło ministerstwo informacji. To najbardziej radykalny krok w kierunku zagwarantowania wolności słowa w kraju, który do niedawna rządzony był przez juntę - komentuje agencja AP.

Wchodzący w skład ministerstwa informacji departament rejestracji i monitorowania prasy _ zezwala dziennikom o profilu politycznym i religijnym na publikacje bez wcześniejszego wysyłania tekstów _ - napisano na stronie internetowej resortu.

Agencje przypominają o stopniowym łagodzeniu cenzury wobec mediów od marca 2011 roku, gdy rządzący w Birmie od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej.

Prezydent Thein Sein zaczął wówczas wycofywać niektóre ograniczenia dotyczące dzienników i magazynów. Rozpoczął też dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz wprowadził prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

Cenzurę wprowadzono w Birmie w 1964 roku. Do niedawna oprócz mediów cenzurze poddawane były także książki, piosenki i przedstawienia teatralne.

W ostatnich miesiącach birmański rząd nie blokuje już dostępu do portali internetowych, wcześniej uważanych za szkodliwe, oraz pozwala na publikowanie artykułów, których ukazanie się za rządów wojskowych byłoby nie do pomyślenia - pisze agencja EFE.

Dotychczas Birma była klasyfikowana jako kraj z najostrzejszą cenzurą. W najnowszym rankingu organizacji Reporterzy bez Granic to azjatyckie państwo pod względem wolności prasy zajmuje 169. miejsce spośród 179.

Obecnie parlament Birmy pracuje nad projektem prawa prasowego, określającego m.in. prawa i obowiązki dziennikarzy oraz kodeks etyczny mediów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybrali marynarza na wiceprezydenta Dotychczasowy wiceszef państwa Tin Aung Myint Oo ustąpił ze swej funkcji na początku lipca z powodów zdrowotnych.
Noblistka w parlamencie. Wspiera mniejszości To pierwsze wystąpienie w parlamencie tej wieloletniej dysydentki.
"Silny sygnał" z USA. Mogą już inwestować Prezydent USA złagodził sankcje wobec Birmy, zezwalając amerykańskim firmom na inwestowanie w tym kraju.
Tagi: cenzura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz