Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Chin domagają się koncesji od Brukseli

0
Podziel się:

Będą ścigać łamiących prawa autorskie w zamian za zniesienie barier w handlu.

Władze Chin domagają się koncesji od Brukseli
(ec.europa.eu)

Pekin zareaguje na skargi UE związane z przestrzeganiem praw autorskich oraz przepisami dotyczącymi inwestycji w Chinach; w zamian chce, by Europa zminimalizowała bariery handlowe wobec chińskich towarów - powiedział premier Chin Wen Jiabao.

Występując w greckim parlamencie, Wen zaapelował do Unii, by uznała gospodarkę Chin za gospodarkę wolnorynkową w pełnym tego słowa znaczeniu i rozluźniła obowiązujące wciąż restrykcje dotyczące importu chińskich towarów z sektora zaawansowanych technologii.

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Pekinu; w 2009 roku import towarów z Chin do państw unijnych wart był 215 mld euro.
Premier stara się przekonać podczas tej podróży swoich unijnych rozmówców, że działające w Chinach międzynarodowe firmy, które eksportują swe towary do UE, obowiązują restrykcyjne przepisy licencyjne. Te zaś dają lokalnym producentom niezasłużoną przewagę konkurencyjną.

Grecja to pierwszy etap siedmiodniowej podróży Wena po Europie. W poniedziałek uda się do Brukseli, gdzie 4 i 5 października będzie uczestniczył szczycie Azja-Europa, a 6 października weźmie udział w szczycie UE-Chiny.

W swych wypowiedziach przed środowym szczytem Wen podkreśla, że jego kraj czuje się zobowiązany pomagać Europie w wydobywaniu się z recesji, a zatem wspiera stabilne euro i w związku z tym nie redukuje swoich rezerw papierów dłużnych krajów Unii mimo ich poważnych długów publicznych. Wen podróżuje z grupą chińskich biznesmanów oraz z ośmioma członkami swego gabinetu.

W sobotę Wen oświadczył, że jest gotów poczynić _ wspólne wysiłki _ z Unią Europejską, by zreformować światowy system finansowy, wzmocnić nad nim kontrolę i pokonać kryzys. Na początku listopada szefowie państw i rządów najbogatszych państw świata należących do G20 spotkają się w Korei Płd. Spotkanie to może być dla nich okazją do rozmów na temat reformy międzynarodowego systemu finansowego.

Pekin kupiły greckie obligacje. Grecja i Chiny zobowiązały się do stymulowania wzajemnych inwestycji. Wen oświadczył, że Chiny planują podwoić wymianę handlową z Grecją, która do 2015 roku sięgnie 8 mld dolarów.

Wcześniej rząd Chin informował, że ich kraj potrzebuje zdywersyfikować swoje rezerwy walut zagranicznych i kupiły już obligacje rządu Hiszpanii. Po szczycie w Brukseli premier Chin uda się do Niemiec, Włoch i Turcji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t85127.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;wiekszym;eksporterem;niz;niemcy,180,0,575156.html) Chiny większym eksporterem niż Niemcy Wzrost eksportu Chin pod koniec grudnia wyniósł 17,7 proc. pomimo osłabienia globalnego popytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t111340.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;prosi;chiny;o;rozmowy,174,0,679598.html) Japonia prosi Chiny o rozmowy Chodzi o zatrzymanie przez Japończyków chińskiego statku rybackiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t75440.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/chiny;koncza;ze;sztywnym;kursem;juana,23,0,634647.html) Chiny kończą ze sztywnym kursem juana Od 23 miesięcy kurs chińskiej waluty powiązany jest z kursem dolara.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)