Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
refundacja in vitro
30.12.2011 07:01

Władze tego miasta dofinansują zabiegi in vitro

Radni Częstochowy zdecydowali, że miasto przeznaczy 110 tys. zł na dofinansowanie zabiegów sztucznego zapłodnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stratum/Dreamstime)

Radni Częstochowy uchwalili budżet na przyszły rok. Zgodnie z dokumentem miasto przeznaczy 110 tys. zł na dofinansowanie zabiegów in vitro. Pomysłodawcą jest prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD).

Budżet został przyjęty stosunkiem głosów 21 do 6. Poparli go radni lewicy i Platformy Obywatelskiej, przeciwna była Wspólnota Samorządowa i radni PiS.

Na sesji głosowano ok. 150 poprawek. Największe kontrowersje budziła sprawa in vitro. Niektórzy radni chcieli przesunięcia 110 tys. zł na inne cele, jednak żadna z propozycji nie zyskała poparcia większości.

Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób i w jakim stopniu zabiegi in vitro będą dofinansowywane z kasy miasta. Nie wiadomo bowiem, ile osób będzie się starało o taką pomoc.

_ Oczywiście na dofinansowanie zabiegów nie może liczyć każdy, a jedynie te rodziny, dla których in vitro jest ostatnią deską ratunku. Szczegółowe reguły przyznawania tych środków i zasady programu wkrótce zostaną opracowane i przedstawione _ - powiedział rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Autorem pomysłu dofinansowania zabiegu in vitro dla mieszkańców Częstochowy, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo, jest prezydent Matyjaszczyk. Jak tłumaczył, inicjatywa podyktowana jest ujemnym przyrostem naturalnym w ostatnich latach.

Jeszcze przed uchwaleniem budżetu radni PiS proponowali modyfikację zapisu. Chcieli, by miasto przekazało pieniądze nie wprost na in vitro, ale na _ leczenie bezpłodności _.

Sprawą in vitro zajmował się parlament poprzedniej kadencji. Do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trafiło kilka projektów dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne; zostały zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO), posła Bolesława Piechę (PiS), Marka Balickiego i Joannę Senyszyn (oboje SLD).

Ostatecznie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły przygotowany przez podkomisję projekt zakładający tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par. Ponieważ kadencja parlamentu dobiegła końca, projekt nie trafił już pod obrady Sejmu.

O sporach wokół in vitro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;bierze;sie;do;pracy;zacznie;od;in;vitro,95,0,971871.html) SLD bierze się do pracy. Pomoże Arłukowicz Chodzi o ustawę o przeszczepianiu, przechowywaniu i pobieraniu komórek i narządów a także ustawę refundacyjną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t187459.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/to;przeraza;transseksualna;poslanke,252,0,959740.html) To przeraża transseksualną posłankę Anna Grodzka mówi, co chce załatwić w Sejmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t130708.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poslowie;po;chca;dokonczyc;sprawe;in;vitro,200,0,941512.html) W tej sprawie PO idzie pod rękę z Palikotem Małgorzata Kidawa-Błońska: Powinniśmy jak najszybciej dokończyć prace nad uregulowaniem sprawy in vitro.
Tagi: refundacja in vitro, in vitro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz