Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Właścicielem śmieci ma być gmina

0
Podziel się

Według nowych przepisów to samorządy będą odpowiadały za zagospodarowanie odpadów.

Właścicielem śmieci ma być gmina
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDKhWQpx

Gmina będzie właścicielem śmieci i to ona będzie odpowiadała za ich zagospodarowanie - zakłada nowa ustawa o odpadach, którą przygotowuje resort środowiska. Nowe przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

_ - Nowa ustawa o odpadach ma zastąpić dotychczasową, z 2001 r. _- powiedział wiceminister ochrony środowiska Bernard Błaszczyk. Dzięki ustawie, w Polsce zostaną w pełni wdrożone unijne przepisy, które m.in. nakazują utylizację i odzyskiwanie opakowań.

Według Błaszczyka, realizacja zobowiązań jest możliwa tylko wtedy, gdy właścicielem śmieci będzie gmina. _ - Samorząd będzie wtedy miał wpływ na zorganizowanie systemu odbierania śmieci oraz ich segregowanie _ - tłumaczył.

bDKhWQpz

Za odbiór śmieci będą płacili mieszkańcy i właściciele nieruchomości.

Wysokość tych opłat ustalą gminy. Pieniądze będą bezpośrednio wpływały do urzędów gmin, a nie - jak dotychczas - do firm odbierających nieczystości. Jak zaznaczył, wysokość tych opłat będzie zależała od tego, jak odpady będą zagospodarowane, m.in. czy będą segregowane.

Wiceminister poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną zakończone prace nad projektem ustawy o odpadach. Resort chce, by nowe przepisy weszły w życie do końca tego roku.

Ministerstwo myśli także o kodeksie odpadowym, w których znalazłyby się wszystkie przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Obecnie takie regulacje znajdują się w różnych ustawach i rozporządzeniach. _ - Na stworzenie kodeksu potrzebne jest około 2 lat, czyli może od powstać do końca 2012 r. _ - mówił Błaszczyk.

bDKhWQpF

Polska musi ograniczyć ilość odpadów komunalnych

Raport Money.pl

bDKhWQqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)