Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
11.12.2011 08:35

Włochy: Czy powstanie Księstwo Filettino?

Ustanawiając monarchię burmistrz postanowił zaprotestować przeciwko pakietowi antykryzysowemu, przyjętemu latem przez rząd Silvio Berlusconiego w związku z zadłużeniem włoskich finansów publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allerina & Glen MacLarty/CC/Flickr)

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

Księstwo Filettino ( Principato di Filettino) - tak malowniczą miejscowość w regionie Lacjum, zamieszkaną przez 550 osób, chce nazwać burmistrz Luca Sellari, pomysłodawca 10-dniowego referendum w tej sprawie.

Ustanawiając monarchię burmistrz postanowił zaprotestować przeciwko pakietowi antykryzysowemu, przyjętemu latem przez rząd Silvio Berlusconiego w związku z zadłużeniem włoskich finansów publicznych. Przewidywał on likwidację władz gminnych w przypadku miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej tysiąca.

Do referendum dojdzie, gdy w Rzymie będzie pracował już nowy rząd, utworzony przez Mario Montiego. Jego gabinet także przyjął własny pakiet rozporządzeń o walce z kryzysem publicznych finansów, który - podobnie jak program Berlusconiego - przewiduje znaczne cięcia w nakładach na władze lokalne i redukcję administracji oraz stanowisk politycznych na wszystkich szczeblach.

Zmiana rządu i pogorszenie sytuacji włoskich finansów nie skłoniły jednak pomysłodawców referendum do rezygnacji z tych planów. Burmistrz Sellari powiedział agencji prasowej ADNKronos, że spodziewa się 80-procentowej frekwencji. Pewny sukcesu zwolenników monarchii zapowiedział również jak będzie przebiegać ustanawianie księstwa Filettino. Najpierw - jak wyjaśnił - zostanie wybranych 30 deputowanych parlamentu księstwa. Kandydatów jest 40, wśród nich są nie tylko mieszkańcy miasteczka.

22 grudnia ma odbyć się ceremonia objęcia władzy tymczasowej przez księcia regenta, którym będzie znany włoski adwokat Carlo Taormina.

Następnie wybranych zostanie 12 ministrów. Od 1 stycznia Księstwo Filettino ma już w pełni funkcjonować - oświadczył burmistrz. Do 20 stycznia zakończą się procedury powołania banku księstwa. Gdy już bank powstanie, odbędą się wybory księcia - stwierdził burmistrz.

Na razie księstwo Filettino ma swoją stronę internetową.Politycy i przedstawiciele władz w Rzymie, zajęci pracami nad polityką oszczędności i ratowaniem finansów publicznych Włoch, nie komentują tej osobliwej inicjatywy.

Czytaj więcej o kryzysie we Włoszech w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;kosciol;gotow;dyskutowac;o;zniesieniu;przywileju,191,0,986815.html) Kościół gotowy rozmawiać o podatkach Według badań za opodatkowaniem Kościoła opowiada się nawet 88 procent Włochów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t198278.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/aresztowanie;michele;zagarii;wlosi;rozpaczaja,198,0,984518.html) Mafioso aresztowany, Włosi rozpaczają 53-letni Zagaria to jeden z najważniejszych szefów najgroźniejszego klanu neapolitańskiej mafii, Casalesi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t197867.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/monti;chce;przywolac;do;porzadku;rynki;ktore;oszalaly,218,0,983770.html) Chce poskromić rynki, jak "dzikie bestie" Premier Włoch stwierdził, że trzeba _ poskromić _ rynki finansowe, które nazwał _ dzikimi bestiami _.
Tagi: kryzys w strefie euro, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz