Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoscy podatnicy fundują parlamentarzystom posiłki

0
Podziel się:

Rząd nakłada nowe podatki, a nie likwiduje przywilejów wybrańców narodu.

Włoscy podatnicy fundują parlamentarzystom posiłki
(Igor Dutina/Dreamstime)

Gdy katastrofalnie zadłużone Włochy ogarnęła polemika wokół ostrych cięć budżetowych ogłoszonych w piątek przez rząd, dziennik _ La Repubblica _ udostępnił tego samego dnia czytelnikom cennik restauracji Senatu, w której parlamentarzyści płacą za obiad 1 euro.

To cena typowego włoskiego dania, czyli _ pasty _, którego podstawę stanowi makaron, podczas gdy za befsztyk w tej ekskluzywnej restauracji członkowie parlamentu płacą zaledwie 2,68 euro. Są to ceny wielokrotnie niższe aniżeli w najtańszych restauracjach _ na mieście _.

Inny rzymski dziennik _ Il Messaggero _ ujawnił , że podatnicy dokładają do utrzymania restauracji w Pałacu Montecitorio, siedzibie izby wyższej włoskiego parlamentu, 7 milionów euro rocznie.

Parlamentarzyści wydają rocznie na utrzymanie swych samochodów, na taksówki i podróże pociągami 13 milionów euro, przy czym - jak twierdzi dziennik - nie są zobowiązani do przedstawiania żadnych rachunków.

Rządowy plan oszczędnościowy przyjęty w piątek przez gabinet Silvio Berlusconiego na żądanie Europejskiego Banku Centralnego zaniepokojonego faktem, że dług publiczny Italii osiągnął 120 proc. rocznego PKB, obejmuje cięcia wydatków rzędu 45,5 miliarda euro w ciągu dwóch lat.

Po raz pierwszy rząd wprowadził tzw. podatek solidarnościowy, to znaczy postanowił dodatkowo opodatkować dochody roczne powyżej 90 000 euro. Obejmie to niektórych spośród 639 członków Izby Deputowanych i 315 członków Senatu. Ich miesięczne pensje kształtują się na poziomie od 5 500 do 15 000 euro, co kosztuje Włochów łącznie 200 milionów euro.

_ Podatek solidarnościowy _, zgodnie z decyzją rządu, wyniesie 10 proc. od dochodów w wysokości powyżej 90 000 euro i 20 proc. od dochodów powyżej 150 000 euro rocznie.

W pierwszej wersji planu oszczędnościowego rządu zamierzano objąć podatkiem solidarnościowym roczne dochody powyżej 60 000 euro.

_ Il Messaggero _ komentuje to zestawienie uwagą, że _ zostało jeszcze wiele do cięcia _.

Dziennik dodaje, iż rządowy plan oszczędnościowy zapowiada m.in. zlikwidowanie i włączenie do większych prowincji 34 prowincji Włoch liczących poniżej 300 000 mieszkańców, likwidację 1 500 małych samorządów terytorialnych przez ich komasację i zwolnienie 50 000 urzędników na wszystkich szczeblach administracji.

Rządowy dekret w sprawie cięć oszczędnościowych powinien zostać ratyfikowany przez parlament w ciągu 60 dni.

Porównaj na wykresach kursy walut

O kłopotach Włoch czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t154524.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;podatek;berlusconi;ratuje;wlochy,202,0,890826.html) Nowy podatek. Berlusconi ratuje Włochy Rząd ekspresowo przyjął plan oszczędnościowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t113225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlusconi;zwoluje;rzad;chce;dalej;ciac;wydatki,203,0,890571.html) Berlusconi zwołuje rząd. Jest aż tak źle? Forsowany przez premiera Włoch, dwuletni program oszczędnościowy szacowany jest na 45 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)