Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wniosek o wotum nieufności wobec Sienkiewicza odrzucony

0
Podziel się:

Głosowanie nie może się odbywać pod szantażem - grzmiał wcześniej były szef PSL i domagał się jego przełożenia.

Wniosek o wotum nieufności wobec Sienkiewicza odrzucony
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm odrzucił wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza, a wcześniej wobec rządu Donalda Tuska. Były prezes PSL Waldemar Pawlak chciał przerwać obrady Sejmu do 22 lipca do czasu wyjaśnienia sprawy płatnej protekcji na Podkarpaciu. Wniosek został jednak odrzucony. Pawlak w swoim wniosku nawiązywał do tego, że dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało gabinet szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

Aktualizacja: 13:44

Za odwołaniem ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza głosowało 213 posłów, przeciw było 235. Tylko Waldemar Pawlak wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Pawlak wszedł na mównicę w Sejmie i zaapelował o przerwanie obrad izby u do 22 lipca. Jak powiedział - _ do czasu wyjaśnienia sprawy płatnej protekcji na Podkarpaciu _. _ - Głosowanie nie może się odbywać pod zastraszaniem ani szantażem. Proponuję przełożenie głosowania na 22 lipca - _oświadczył wzburzony Waldemar Pawlak.

Wincenty Elsner z Twojego Ruchu wnioskował o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w celu wyjaśnienia przeszukania rzeszowskiego biura poselskiego Jana Burego. _ - Ta sprawa należy się wszystkim posłom i całemu społeczeństwu teraz, przed tym głosowaniem - _ powiedział. Ewa Kopacz ogłosiła zwołanie Konwentu.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, koalicja zgodziła się przełożyć głosowanie nad przyszłością ministra Bartłomieja Sienkiewicza na kolejne posiedzenie Sejmu.

Premier Donald Tusk przybył na posiedzenie klubu PSL. Z kolei obecny prezes PSL Janusz Piechociński złożył w Sejmie dwa wnioski - o informację rządu ws. czwartkowego przeszukania CBA w biurze Jana Burego, a także ws. zwołania w trybie pilnym posiedzenia sejmowej speckomisji.

Dyscyplina w PSL zarządzona, ale...

_ W klubie PSL będzie dyscyplina w głosowaniu nad wnioskiem o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza - _ poinformował na Twitterze rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. PSL będzie głosował przeciw odwołaniu ministra. _ - PSL będzie się też domagał zwołania sejmowej komisji ds. służb specjalnych ws. przeszukania przez CBA biura szefa klubu parlamentarnego ludowców Jana Burego w Rzeszowie - _poinformował wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak.

Do przeszukania, na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie w ramach śledztwa ws. powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury, doszło w czwartek, w przeddzień głosowania nad wnioskiem ws. odwołania szefa MSW. _ - Te zdarzenia to nie mógł być przypadek _ - uważa Grzeszczak.

Podobnego zdania był minister rolnictwa Marek Sawicki. W TVP1 mówił:_ Bury niczego nie ukrywa, natomiast dziwnym trafem CBA robi przegląd i robi doniesienie publiczne, medialne na dzień przed głosowaniem nad odwołaniem Sienkiewicza. To daje dużo do zastanowienia _.

Przed głosowaniem nad odwołaniem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza klub PSL złożył wniosek o przerwę, w trakcie której zebrał się klub tej partii. _ Dzieje się wiele rzeczy nowych - powiedział dziennikarzom szef klubu Jan Bury pytany o powody spotkania ludowców . _ Nowe scenariusze na posiedzeniu klubu PSL _- napisał na Twitterze Kosiński. _

_ _

Decyzja po posiedzeniu klubu pozostała niezmieniona: ludowcy zapowiedzieli, że klub zagłosuje przeciw odwołaniu Sienkiewicza, a podczas głosowania będzie obowiązywała dyscyplina.

Wczoraj klub PSL spotkał się z Sienkiewiczem. To w trakcie tego spotkania pojawiła się informacja o przeszukaniu przez CBA biura szefa klubu parlamentarnego ludowców Jana Burego w Rzeszowie. Agenci CBA i prokuratorzy przeszukali w minionym tygodniu też pomieszczenia wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza z PO. Zarzuty powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury, w zamian za korzyść majątkową lub osobistą, przedstawiono dwóm biznesmenom z branży paliwowej z Leżajska. Bury pytany w czwartek, czy zna biznesmenów z Leżajska, którzy - według mediów - mieli się podoływać na wpływy w resorcie infrastruktury zaznaczył, że wie, kto to jest._ Jednego znam _ - powiedział, dodając, że jest on szefem dużej firmy na Podkarpaciu. Dopytywany, czy biznesmeni mogli się powoływać na jego wpływy powiedział: _ Nie wiem. Proszę pytać prokuraturę i CBA _.

Prokurator generalny Andrzej Seremet zawiesił w czynnościach szefową rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej Annę Habało. Jednocześnie rzecznik dyscyplinarny prokuratury wszczął wobec niej postępowanie wyjaśniające.

Burza w Sejmie pokłosiem afery z taśmami

Sejm odrzucił wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Za - oprócz PiS - głosowała SP i część posłów niezrzeszonych; przeciwko koalicyjne PO i PSL. SLD i TR wstrzymały się od głosu.

Za odwołaniem rządu było 155 posłów, przeciw głosowało 236, 60 wstrzymało się od głosu, nie głosowało 9. Ustawowa większość potrzebna do odrzucenia wniosku PiS wynosiła 231 głosów. Kandydatem PiS na premiera był Piotr Gliński.

Wniosek PiS poparli wszyscy obecni (135) w sali obrad posłowie tego klubu (nieobecnych było dwóch parlamentarzystów: Paweł Szałamacha i Artur Górski)
. Za wnioskiem PiS głos oddało ponadto całe koło Solidarnej Polski (12 posłów) i ośmioro posłów niezrzeszonych: Andrzej Dąbrowski, Marzena Wróbel, Piotr Szeliga, Tomasz Kaczmarek i Przemysław Wipler (wszyscy kiedyś w PiS), a
także troje b. posłów PO: Andrzej Smirnow (niezrzeszony) oraz Jarosław Gowin i Jacek Żalek (obecnie Polska Razem).

Przeciwko odwołaniu rządu Tuska opowiedziało się w piątek 201 posłów PO. Nie głosował jedynie b. minister transportu Sławomir Nowak, który kilka tygodni temu w związku z ujawnieniem przez tygodnik _ Wprost _ nagrań m.in. jego rozmów, opuścił Platformę, pozostał jednak członkiem tego klubu. Nowak nie brał udziału też w innych głosowniach, które tego dnia odbywały się w Sejmie.

Inicjatywy PiS nie poparł też prawie cały klub PSL (31 posłów). Nie głosował Marek Gos, który brał udział w innych głosowaniach tego dnia. Przeciw wotum nieufności opowiedziało się również czterech posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla, dwóch b. posłów PiS (Jarosław Jagiełło i Tomasz Górski)
, a ponadto b. poseł PO i Polski Razem John Godson.

Od głosu wstrzymało się 31 posłów Twojego Ruchu (nie głosowało troje posłów: Anna Grodzka, Łukasz Krupa i Armand Ryfiński)
, a także wszystkich 26 posłów SLD. Nie głosowało dwóch posłów niezrzeszonych: Ryszard Kalisz i Ludwik Dorn (był obecny podczas poprzednich głosowań tego dnia).

Był to już drugi wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu z Glińskim jako kandydatem na premiera. W marcu ub. roku Sejm również odrzucił taką propozycję.

Wnioski PiS to pokłosie opublikowania przez _ Wprost _ nagrań rozmów m.in. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu - _ Będzie drugą szansą dla posłów, aby odcięli się od niewyjaśnionych spraw _ - mówią politycy PiS.
Wojna CBA z prokuraturą. Przeszukania Śledczy ujawniają, że w aferę korupcyjną zamieszanych jest kilkanaście osób - polityków, urzędników i biznesmenów.
Afera taśmowa. Nielegalnie nagrano aż... Blisko 60 osób zostało nielegalnie nagranych. Taką liczbę prokuratura podała podczas posiedzenia sejmowej speckomisji, którego tematem była afera podsłuchowa ujawniona przez Tygodnik Wprost.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)