Notowania

wojna domowa w syrii
15.03.2014 21:06

Wojna domowa w Syrii. Hollande przypomina o trzeciej rocznicy

- Informacje o syryjskiej wojnie domowej znikają z mediów nie dlatego, że ustała tam krwawa wojna domowa, lecz dlatego, że wypychają je inne wydarzenia - stwierdził prezydent Francji

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Francji i premier Włoch podczas dzisiejszego spotkania

- _ Informacje o syryjskiej wojnie domowej znikają z mediów nie dlatego, że ustała tam krwawa wojna domowa, lecz dlatego, że _ wypychają _ je inne wydarzenia, tymczasem liczba zabitych w Syrii to już ponad 140 000 ludzi _ - stwierdził dziś prezydent Francji.

Francois Hollande, który wystąpił na konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim po rozmowach z włoskim premierem Matteo Renzi, zapewnił w związku z przypadającą w tych dniach trzecią rocznicą wybuchu wojny w Syrii, że Francja _ nie zamknęła oczu _ na konflikt syryjski, którego ofiary to również 2,5 miliona uchodźców.

_ - Mimo że genewska konferencja w sprawie zawarcia pokoju między reżimem Baszara el-Asada a powstańcami nie dała wyników, musimy nadal wywierać nacisk na znalezienie pokojowego rozwiązania _ - powiedział francuski prezydent.

Francja, jeden z krajów zajmujących najbardziej zdecydowane stanowisko wobec reżimu syryjskiego, była pierwszym krajem zachodnim, który uznał opozycyjną Syryjską Koalicję Narodową za jedynego przedstawiciela narodu syryjskiego i zaczął dostarczać powstańcom pomocy wojskowej nie służącej bezpośrednio do fizycznej eliminacji przeciwnika.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, który również wypowiadał się w sobotę na temat Syrii, określił jako _ groteskową _ perspektywę kandydowania prezydenta Baszara el-Asada w nowych wyborach szefa państwa.

_ - Syryjski reżim ponosi całkowitą odpowiedzialność za cierpienia narodu, które stanowią największy ludzki dramat XXI wieku _ - powiedział Fabius.

W czasie trzech lat wojny domowej w Syrii kraje Unii Europejskiej udzieliły ofiarom tej wojny największej pomocy humanitarnej. Jej wartość to 2,6 miliarda dolarów. W znacznej mierze przeznaczona była na pomoc dla 4,3 miliona syryjskich dzieci, które pozbawione domu, wyżywienia i możliwości normalnej nauki stały się największymi, bezbronnymi ofiarami konfliktu zbrojnego.

Według danych Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w wojnie domowej w Syrii straciło życie co najmniej 10 000 kobiet. Asad zapowiedział, że będzie kandydował w wyborach, _ jeśli będzie mógł liczyć na poparcie narodu _. Zgodnie z syryjską konstytucją jego mandat wygasa w sierpniu. Sprawuje władzę od 14 lat, od śmierci swego ojca Hafeza el-Asada który rządził przez 30 lat - od 1970 do 2000 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna domowa w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz