Notowania

wybory w syrii
12.04.2014 22:30

Wojna domowa w Syrii. Reżim zdecydowany przeprowadzić wybory

Pozornie zdemokratyzowana ordynacja wyborcza praktycznie nie daje przedstawicielom opozycji szans na kandydowanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Reżim Baszara el-Asada jest zdecydowany przeprowadzić w tym roku wybory prezydenckie mimo trwającej w Syrii krwawej wojny domowej. Pozornie zdemokratyzowana ordynacja wyborcza praktycznie nie daje przedstawicielom opozycji szans na kandydowanie.

Syryjski wiceminister spraw zagranicznych Fajsal Mekdad oświadczył na łamach libańskiego dziennika _ Al Bina _, że zbliżające się otwarcie rejestracji kandydatów w wyborach prezydenckich świadczy o" suwerennie podjętej decyzji przeprowadzenia wyborów w Syrii".

Głosowanie - dodał - odbędzie się zgodnie z wymogami konstytucji, która postanawia, że mandat prezydenta wygasa po siedmiu latach. Mandat prezydenta Asada wygaśnie 17 lipca tego roku.

_ Jak było do przewidzenia, różni funkcjonariusze międzynarodowi skrytykowali syryjski rząd i oskarżyli go o bojkot dialogu politycznego podjętego w Genewie a teraz odrzucają możliwość przeprowadzenia wyborów w Syrii _ - napisał Mekdad w cytowanym artykule.

Pełnomocnik ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii Lakhdar Brahimi ostrzegał ostatnio przed rozpisywaniem wyborów prezydenckich w tym kraju, ponieważ położyłoby to kres ledwie rozpoczynającemu się procesowi dialogu między rządem a opozycją.

Dodał, że należy dać obywatelom Syrii możliwość wypowiedzenia się, czy pragną kontynuacji prezydentury Asada.

Jednak w tym tygodniu syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi wykluczył opóźnienie wyborów prezydenckich i oświadczył, że pretendenci do stanowiska prezydenta będą mogli zgłaszać swe kandydatury w ciągu dziesięciu ostatnich dni kwietnia.

Data głosowania nie została ogłoszona, ale odbędzie się ono jeszcze w tym roku. Zgodnie z syryjską konstytucją wybory powinny się odbyć w ciągu 60 do 90 dni od wygaśnięcia mandatu prezydenta.

17 marca syryjski parlament uchwalił nową ustawę wyborczą. Po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci dopuszcza ona udział kilku kandydatów w wyborach.

Jednak warunki, jakie ustawa stawia kandydatom, zamykają praktycznie drogę przedstawicielom opozycji.

Pretendenci do stanowiska prezydenta zgodnie z nową ustawą muszą bowiem przez dziesięć lat poprzedzających głosowanie mieszkać na terenie Syrii i nie wolno im mieć drugiego obywatelstwa.

Tymczasem ogromna większość przywódców opozycji to uchodźcy przebywający za granicą.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/m303798.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;domowa;w;syrii;atak;chemiczny;w;srodkowej;czesci;kraju,243,0,1514995.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Atak chemiczny w Syrii. Użyli chloru? Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m281446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;rebelianci;ostrzelali;z;mozdzierzy;damaszek,95,0,1510751.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rebelianci ostrzelali Damaszek. Wywołali pożar Gwałtowne walki między siłami rządowymi a rebeliantami toczą się na wschód od Damaszku w miejscowości Mleiha.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m203470.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wznowiono;wywoz;syryjskiego;arsenalu;chemicznego,89,0,1514585.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wznowiono wywóz syryjskiego arsenału chemicznego Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku gazów bojowych, o co Zachód oskarża reżim Baszara el-Asada.
Tagi: wybory w syrii, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz