Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
19.08.2014 07:41

Wojna na Ukrainie. Niemcy potwierdzają: Merkel pojedzie do Kijowa

Byłaby to pierwsza wizyta na Ukrainie od rozpoczęcia kryzysu w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Reckmann/Flickr)

Angela Merkel otrzymała zaproszenie do złożenia w najbliższą sobotę wizyty w Kijowie. Rzecznik niemieckiego rządu potwierdził dzisiaj, że kanclerz pojedzie do stolicy Ukrainy.

Aktualizacja, godz. 12:53

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w najbliższą sobotę złoży wizytę w Kijowie - poinformował w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. To pierwsza podróż szefowej niemieckiego rządu do stolicy Ukrainy od wybuchu kryzysu w tym kraju w zeszłym roku.
Niemiecką kanclerz zaprosił w weekend prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Program wizyty przewiduje oprócz spotkania z szefem państwa ukraińskiego rozmowy z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prawdopodobnie spotkanie z merami ukraińskich miast. Tematem rozmów będą aktualna sytuacja na Ukrainie oraz relacje z Rosją - poinformował rzecznik Seibert. Merkel omówi też możliwości konkretnej pomocy dla Ukrainy.

Agencja dpa uznała podróż Merkel za _ trudną _, wyjaśniając, że niemiecki rząd zabiega wraz z innymi krajami zachodnimi o zawarcie rozejmu między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi oddziałami rządowymi, a także o wprowadzenie skutecznej kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej, przez którą przerzucane są obecnie broń i posiłki dla rebeliantów.

Do aksjomatów niemieckiej polityki w konflikcie na Ukrainie należy utrzymanie dialogu z Rosją, bez której - zdaniem Niemiec - nie można rozwiązać tego kryzysu. Liczne rozmowy telefoniczne Merkel z prezydentem Władimirem Putinem, w których apelowała ona o wpłynięcie na separatystów i uszczelnienie granicy, nie odniosły skutku.

Jeszcze dzisiaj rano brakowało oficjalnego potwierdzenia wizyty. Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin oświadczył, że nie wiadomo, czy kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjedzie 23 sierpnia do Kijowa. - _ Mogę potwierdzić tylko to, że jest zaproszenie dla kanclerz Merkel do Kijowa _ - mówił wówczas rzecznik niemieckiego rządu.

Tymczasem szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji mają dzisiaj zdecydować, czy będą kontynuować rozmowy, których celem jest doprowadzenie do zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Ich niedzielne spotkanie w Berlinie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

Rozmawiała z Poroszenko

_ - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; oboje zgodzili się, że kolejnym krokiem w kierunku rozwiązania kryzysu ukraińskiego powinno być spotkanie na najwyższym szczeblu _- podały media ukraińskie. Rozmowa, w trakcie której Poroszenko podziękował Merkel za starania na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie, odbyła się w nocy.

Prezydent Ukrainy _ wysoko ocenił współpracę rządu niemieckiego w organizacji dialogu międzynarodowego, a w szczególności w przeprowadzeniu czterostronnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Ukrainy, Francji i Rosji 17 sierpnia. Rozmówcy zgodzili się, że kolejnym krokiem w celu znalezienia sposobów rozwiązania konfliktu powinno być spotkanie na najwyższym szczeblu _ - głosi komunikat służb prasowych Poroszenki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz