Notowania

wojna na ukrainie
03.07.2014 20:00

Wojna na Ukrainie. Nowa propozycja Poroszenki

Prezydent Ukrainy przedstawił ofertę wiceprezydentowi USA. W Moskwie słuchać okrzyki - Putinie! Nie zdradź Noworosji!.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze w Kijowie są gotowe ponownie ogłosić zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy. Takie zapewnienie usłyszał w trakcie rozmowy telefonicznej z prezydentem Petrem Poroszenką amerykański wiceprezydent Joe Biden. W nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie siły wznowiły operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie.

Aktualizacja: 22:00.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił w rozmowie telefonicznej wiceprezydenta USA Joe Bidena, że jest gotów wznowić zawieszenie broni w konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie kraju, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Za takie Poroszenko uznał potwierdzenie przestrzegania rozejmu przez drugą stronę, a także uwolnienie wszystkich zakładników i ustanowienie kontroli na granicy z udziałem obserwatorów OBWE.

20 czerwca prezydent Ukrainy ogłosił rozejm w walkach z separatystami, który został tydzień później przedłużony do 30 czerwca. Separatyści mieli w tym czasie złożyć broń, co nie nastąpiło. Obie strony obwiniają się o akty przemocy, naruszające zawieszenie broni. W nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie siły wznowiły tzw. operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie.

Poroszenko podkreślił w rozmowie z Bidenem, że jest gotów do rozpoczęcia - bez dodatkowych warunków - merytorycznych rozmów politycznych w sprawie uregulowania sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim. Ukraiński przywódca poinformował amerykańskiego wiceprezydenta o wynikach środowego spotkania w Berlinie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec.

Wczoraj szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji - Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - uzgodnili, _ że podejmą wszystkie niezbędne kroki i użyją swych wpływów wobec wszystkich zainteresowanych stron _, by doprowadzić do wznowienia rozejmu. Zaznaczyli jednocześnie, że konieczne jest _ pilne uwolnienie wszystkich zakładników _ przetrzymywanych na Ukrainie. Z zadowoleniem przyjęli zadeklarowaną przez Rosję gotowość do dopuszczenia ukraińskich pograniczników, w razie rozejmu, na dwa rosyjskie posterunki graniczne: _ Gukowo _ i _ Donieck _. Wezwali także OBWE do podjęcia _ koniecznych kroków w celu rozmieszczenia obserwatorów organizacji w tych punktach granicznych _.

Do 5 lipca ma odbyć się też kolejne posiedzenie grupy kontaktowej _ w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni _. W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele władz Rosji i Ukrainy, a także separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego (wschodnia Ukraina) oraz przedstawiciele OBWE.

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił, że USA podzielają i popierają stanowisko prezydenta Ukrainy w kwestii uregulowania kryzysu i są gotowe podjąć wysiłki dla zaprowadzenia pokoju na Ukrainie.

Merkel i Obama apelują do Putina

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama rozmawiali telefonicznie o Ukrainie. Zaapelowali do Rosji, by wpłynęła na separatystów na wschodzie Ukrainy w sprawie zawieszenia broni - informuje kancelaria Merkel.

Merkel i Obama _ podkreślili znaczenie natychmiastowego zawieszenia broni, którego powinny przestrzegać obie strony _, zaznaczyli, że _ w tym kontekście Rosja winna wnieść swój wkład i wpłynąć na separatystów na wschodzie Ukrainy, aby zawieszenie broni było respektowane _ - podkreślono w komunikacie.

Kanclerz Niemiec i prezydent Stanów Zjednoczonych domagali się także, by żaden bojownik ani żadna broń nie trafiała na Ukrainę z terytorium Rosji.

Możliwość zawieszenia broni przez obie strony nie powinna zostać znów niewykorzystana - napisano w komunikacie.

Na wschodzie giną cywile

W wyniku eksplozji miny pod Kramatorskiem zginęło dwoje cywilów. Ukraińskie władze ostrzegały wcześniej miejscową ludność, że separatyści podkładają ładunki wybuchowe na drogach.Samochód eksplodował na minie koło wsi Krywa Łuka pod Kramatorskiem. Jechały nim trzy osoby, w tym 10-letnia dziewczynka. Dwoje rodziców zginęło na miejscu, przeżyło tylko dziecko. Stan dziewczynki jest ciężki, ale jej życiu nic nie zagraża. Została odwieziona przez Gwardię Narodową do szpitala w mieście Krasnyj Lyman.

Wcześniej kierownictwo operacji antyterrorystycznej informowało, że separatyści ukradli z kopalni obwodów donieckiego i ługańskiego materiały wybuchowe. Wykorzystują je do wysadzania strategicznych obiektów, na przykład mostów i torów kolejowych. Miny domowej roboty podkładają także na drogach. Część min usuwają saperzy.

Generał Wałerij Hełetej został dziś zatwierdzony przez parlament ukraiński na stanowisku ministra obrony na wniosek prezydenta Petra Poroszenki. Po złożeniu przysięgi Hełetej obiecał, że na czele resortu obrony zrobi wszystko, by zapewnić Ukraińcom bezpieczeństwo, by zagwarantować w kraju spokój i porządek oraz by przywrócić państwu integralność terytorialną.

_ - Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży. Uwierzcie mi, że dojdzie do parady zwycięstwa i że odbędzie się ona w ukraińskim Sewastopolu _ - oświadczył nowy szef resortu obrony.

Przedstawiając kandydaturę Hełeteja, Poroszenko powiedział, że oczekuje od nowego szefa resortu niezwłocznej reformy sił zbrojnych.

W Moskwie domagają się interwencji

Kilkaset osób zebrało się na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie, aby zamanifestować poparcie dla samozwańczej Noworosji, utworzonej przez prorosyjskich separatystów z obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Demonstrację zorganizowała Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), która ocenia, że we wschodniej Ukrainie _ trwa planowa pacyfikacja ludności rosyjskojęzycznej _. _ Ludzie są zabijani za to, że chcą mówić w ojczystym języku i że nie chcą mieszkać w kraju podbitym przez banderowców _ - oświadczyła KPRF.

Zgromadzeni domagali się powstrzymania rozlewu krwi na wschodzie Ukrainy. _ Poprzyjmy Noworosję! _, _ Zdrada jest gorsza od sankcji! _ i _ Putinie! Nie zdradź Noworosji! _ - głosiły trzymane przez nich transparenty.

Podczas akcji zbierano datki pieniężne na pomoc dla mieszkańców dwóch zbuntowanych regionów Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści atakują i porywają mimo rozejmu W Doniecku bojówkarze zaatakowali jedną z baz wojskowych przy użyciu granatników i moździerzy. Porwali 6 żołnierzy i przejęli broń oraz samochody.
_ Terroryści wysadzili gazociąg _. Co z gazem dla Polski? Prezydent Poroszenko ogłosił natomiast jednostronne zawieszenie broni. Chce umożliwić separatystom poddanie się.
Ukraina poprosi Unię i USA o obronę? Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko pragnie niezwłocznie rozpocząć rozmowy z USA i Unią Europejską na temat sojuszu.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz