Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. OBWE nie wie, czy jej obserwatorzy zostali porwani

0
Podziel się:

Czterech obserwatorów zostało wczoraj wieczorem zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów pod Donieckiem.

Wojna na Ukrainie. OBWE nie wie, czy jej obserwatorzy zostali porwani
(PAP/EPA)
bEEHynSJ

Czterech obserwatorów OBWE zostało wczoraj wieczorem zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy - podało we wtorek MSZ Estonii; obywatel tego kraju jest w grupie zatrzymanych. OBWE nie wie, czy chodzi o porwanie.

Także duński minister handlu i rozwoju Mogens Jensen powiedział, że z dostępnych mu informacji wynika, iż obserwatorzy _ zostali zatrzymani przez uzbrojonych separatystów na Ukrainie _. _ W ciągu ostatnich dwóch tygodni dochodziło do krótkich zatrzymań obserwatorów. Mamy nadzieję, że i ta grupa (...) zostanie szybko uwolniona _ - dodał. Rzeczniczka OBWE przekazała, że nie ma informacji o tym, jakoby zaginieni na Ukrainie obserwatorzy - Estończyk, Szwajcar, Turek i Duńczyk - zostali uprowadzeni.

Wcześniej organizacja ta poinformowała, że straciła kontakt z jedną z ekip swoich obserwatorów w obwodzie donieckim. Kontakt utracono w poniedziałek ok. godz. 18 czasu miejscowego (godz. 17 czasu polskiego), gdy obserwatorzy brali udział _ w rutynowym patrolu na wschód od Doniecka _ - czytamy w komunikacie OBWE.

bEEHynSL

Organizacja zapewniła, że kontynuuje wysiłki w celu nawiązania kontaktu z obserwatorami i wykorzystuje swoje kontakty w terenie. _ Rząd Ukrainy oraz władze regionalne zostały poinformowane o sytuacji _ - dodano.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że MSZ Ukrainy i organy ścigania tego kraju podjęły wysiłki, by ustalić miejsce pobytu obserwatorów. Ukraiński resort dyplomacji zaapelował do Rosji, by używając swych wpływów, interweniowała u separatystów i doprowadziła do uwolnienia obserwatorów.

W ciągu ostatniej doby wokół międzynarodowego lotniska w Doniecku, które w poniedziałek zostało zajęte przez prorosyjskich separatystów, toczyły się walki między ukraińskimi siłami rządowymi a ich przeciwnikami. Według mera Doniecka Ołeksandra Łukjanczenki zginęło w nich około 40 osób. Ukraińskie władze we wtorek rano poinformowały, że odzyskały kontrolę nad lotniskiem. Separatyści własne straty szacują na ok. 30 osób.

Na początku maja separatyści na wschodzie Ukrainy uwolnili grupę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE, przetrzymywanych ponad tydzień w Słowiańsku. Jak przypomina agencja Reutera, OBWE wysłała swoich obserwatorów na Ukrainę pod koniec marca. Obecnie misja liczy ok. 282 osób, w tym 198 cywilnych międzynarodowych obserwatorów z 41 krajów OBWE.

bEEHynSR

Agencja AFP pisze, że ponad tysiąc obserwatorów OBWE i innych organizacji międzynarodowych monitorowało przebieg niedzielnych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył miliarder Petro Poroszenko.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEHynTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)