Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Prezydent Chin apeluje o polityczne rozwiązanie konfliktu

0
Podziel się:

- Chiny opowiadają się za rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi i wzywają wszystkie strony (konfliktu) na Ukrainie do rozpoczęcia wszechstronnego dialogu tak szybko jak to możliwe - powiedział Xi Jinping.

Wojna na Ukrainie. Prezydent Chin apeluje o polityczne rozwiązanie konfliktu
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował podczas rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o polityczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, w tym wszechstronny dialog - poinformowało dziś w nocy chińskie MSZ.

Szefowie mocarstw rozmawiali w stolicy Tadżykistanu Duszanbe na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, do której należą: Chiny, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan.

_ Chiny opowiadają się za rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi i wzywają wszystkie strony (konfliktu) na Ukrainie do rozpoczęcia wszechstronnego dialogu tak szybko jak to możliwe _ - poinformowało chińskie MSZ w komunikacie opublikowanym w czwartek w nocy.

_ Strony zaangażowane muszą dotrzeć do sedna sprawy i zasadniczo rozwiązać problem _ - powiedział Xi do Putina.

Chińskie MSZ poinformowało, że rosyjski przywódca zrelacjonował prezydentowi ChRL stanowisko Moskwy na temat kryzysu ukraińskiego.

Pekin - jak zauważa agencja Reutera - raczej ostrożnie reaguje na wydarzenia na Ukrainie, nie chcąc ani zrażać do siebie Rosji, swego głównego gospodarczego i politycznego partnera, ani bezpośrednio odnosić się np. do referendum na Krymie, w którym większość opowiedziała się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej.

Chiny deklarowały wszelako, że chcą dalej rozwijać _ przyjazną współpracę _ z Ukrainą oraz, że szanują jej niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną.

Od 5 września na wschodzie Ukrainy obowiązuje rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Mimo to władze w Kijowie i NATO potwierdziło w czwartek, że na Ukrainie wciąż jest około 1000 żołnierzy rosyjskich ze znaczną ilością sprzętu; dalszych 20 tys. skoncentrowano wzdłuż rosyjskiej granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)