Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w cyberprzestrzeni. USA i Rosja mają nową broń

0
Podziel się

Stany Zjednoczone i Rosja podpiszą umowę, na mocy której specjalny kanał łączności między obu krajami, będzie również zabezpieczał przed wojną komputerową.

Wojna w cyberprzestrzeni. USA i Rosja mają nową broń
(Trebaffetti/iStockphoto)
bDUEtzrF

Stany Zjednoczone i Rosja podpiszą umowę, na mocy której specjalny kanał łączności między obu krajami, zapobiegający przypadkowemu konfliktowi atomowemu, będzie również zabezpieczał przed wojną komputerową.

Chodzi o Ośrodek Redukcji Ryzyka Nuklearnego utworzony w 1988 roku, a więc jeszcze w okresie zimnej wojny. Dzięki niemu USA i Rosja mogą się nawzajem zawiadamiać o próbach z rakietami, żeby druga strona nie potraktowała ich omyłkowo jako akt agresji.

Według planowanej umowy, która ma zostać zawarta w najbliższych tygodniach, ośrodek ten przejmie także rolę kanału komunikacyjnego do zapobiegania ewentualnym konfliktom w cyberprzestrzeni. Dochodzi tam do ataków na systemy komputerowe, polegające na ich unieruchomieniu, czy blokowaniu dostępu, i często nie wiadomo kto jest ich sprawcą. Niekiedy jako celowy atak błędnie traktuje się zakłócenia działania systemów.

bDUEtzrH

Będzie to pierwsza umowa zawarta przez USA z innym krajem, której celem jest zmniejszenie ryzyka wojny komputerowej. Nie będzie ona jednak dotyczyła kwestii szpiegostwa komputerowego, czym według wywiadu amerykańskiego intensywnie zajmują się Rosja i Chiny.

Czytaj więcej o polityce rosyjskiej i amerykańskiej
Konflikt między USA a Rosją. O co poszło? Stany Zjednoczone zapowiedziały, że bez względu na stanowisko Rosji, wybudują tarczę antyrakietową.
To będzie pierwsza decyzja prezydenta Rosji Moskwa żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.
Rosyjski oficer przekazał USA tysiące tajemnic Jak ustalili eksperci otrzymane przez USA mapy topograficzne zawierają dane stanowiące tajemnicę państwową.
Ambasador USA w Rosji padł ofiarą nękania? Dyplomata twierdzi, że jest nękany przez dziennikarzy rosyjskiej stacji państwowej NTV.
bDUEtzsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)