Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
17.06.2014 19:04

Wojna w Iraku. Bagdad oskarża Arabię Saudyjską o wspieranie ludobójstwa

Irackie władze uważają, że zamieszkiwana przez sunnitów Arabia Saudyjska finansuje sunnickich rebeliantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zdominowany przez szyitów rząd iracki oskarżył sunnicką Arabię Saudyjską o promowanie _ ludobójstwa _ w Iraku przez wspieranie sunnickich rebeliantów.

_ Obciążamy ich (Arabię Saudyjską) odpowiedzialnością za wspieranie tych ugrupowań finansowo i moralnie oraz za rezultat (takiego postępowania), w tym za zbrodnie, które można uznać za ludobójstwo: rozlew irackiej krwi, niszczenie irackich instytucji państwowych oraz obiektów historycznych i religijnych _ - głosi oświadczenie irackiego rządu.

Suniccy islamiści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL)rozpoczęli w ubiegłym tygodniu w Iraku ofensywę na szeroką skalę, zajmując znaczne obszary na północy kraju, w tym główne miasto tego regionu, Mosul, i idąc na Bagdad.

Reuters odnotowuje, że Arabia Saudyjska finansuje i zaopatruje sunnickich rebeliantów w Syrii, natomiast zaprzecza, jakoby wspierała ISIL. Jednak Bagdad obwinia Saudyjczyków za sunnicką rebelię w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama musi interweniować? Irak w chaosie Barack Obama chciał zapisać się w historii jako przywódca kończący wszystkie wojny. Interwencja wojskowa może być konieczna.
Ambasada USA w Bagdadzie zagrożona Po zamachach bombowych, w których zginęło 15 osób, podjęto decyzję o ewakuacji części pracowników i przeniesieniu ich do innych placówek dyplomatycznych.
Krytyczna sytuacja w Iraku. Iran rozważa sojusz z... USA _ Powinniśmy przeciwstawiać się terrorystom _ - podkreśla prezydent Iranu Hasan Rowhani, a irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje obronę Bagdadu.
Tagi: wojna w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz