Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Brytyjski minister nalega

0
Podziel się:

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku.

Wojna w Iraku. Brytyjski minister nalega
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)
bEEzzXOt

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku. 10 marca przypada 10. rocznica interwencji w Iraku.

List Hague'a został krytycznie odebrany przez ministrów z partii liberalno-demokratycznej, będącej w koalicji z torysami premiera Davida Camerona. Liberałowie jako jedyna z partii reprezentowanych w parlamencie w 2003 r. głosowali przeciwko wojnie. Będący wówczas w opozycji torysi poparli zaś w sprawie rozpoczęcia wojny ówczesnego premiera Tony'ego Blaira z Partii Pracy.

Szef MSZ przekazał w liście, że wyżsi rangą członkowie rządu nie powinni wdawać się w tematy budzące kontrowersje, w tym dotyczące powodu wojny i jej podstaw prawnych - podał dziennik "Guardian". Właśnie prawne aspekty dopuszczalności ataku na Irak są do dziś sporne. W 2003 roku w proteście przeciwko przygotowywanej wojnie na ulice Londynu wyszło około miliona ludzi.

bEEzzXOv

Hague chce, by jego koledzy z rządu powstrzymali się z komentowaniem wojny w Iraku do czasu, aż komisja Johna Chilcota analizująca stosunki brytyjsko-irackie na przestrzeni kilkunastu lat, łącznie z konfliktem zbrojnym z 2003 r. i okupacją Iraku, wypowie się na ten temat. Ma to nastąpić do końca marca.

Niewykluczone, że liberałowie w rządzie Camerona nie posłuchają Hague'a. Ich lider Nick Clegg ma w planach wygłoszenie przemówienia 19 marca.

Źródło zbliżone do szefa MSZ zaprzeczyło, jakoby list Hague'a był rodzajem knebla nałożonego na ministrów. Wskazało, że niewypowiadanie się na temat wojny było jednym z punktów porozumienia koalicyjnego między partiami rządzącymi z maja 2010 roku. Ten punkt uzasadniano chęcią uniknięcia sugestii, że rząd chce wpłynąć na ustalenia komisji Chilcota.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m128718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;rozwaza;opcje;w;razie;wojny;z;iranem,19,0,1091091.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Brytyjczycy szykują się do wojny z Iranem? Brytyjscy ministrowie dyskutują rolę, jaką kraj miałby odegrać w czasie ewentualnej konfrontacji militarnej na Bliskim Wschodzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m260674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;powstancy;nie;chca;zywnosci;i;bandazy,161,0,1261217.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Domagają się broni, a nie żywności i bandaży Dowództwo syryjskich powstańców zwróciło się do społeczności międzynarodowej o broń i amunicję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m203469.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syryjska;opozycja;odracza;spotkanie;na;ktorym;miano;wybrac;premiera,104,0,1260392.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syryjska opozycja odracza spotkanie, na którym miano wybrać premiera Przedstawiciel opozycyjnej koalicji Mohammed Sarmi powiedział agencji Reuters, że do spotkania może dojść w przyszłym tygodniu.
bEEzzXOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)