Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
04.07.2014 11:05

Wojna w Iraku. Islamiści dokonują masowych czystek?

Według relacji Baszara al-Chikiego, który uciekł z Mosulu, dżihadyści zbierają tworzą bazę danych, aby ustalić tożsamość osób pracujących dla rządu lub sił rządowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sunniccy dżihadyści z Państwa Islamskiego (dawniej ISIL) na opanowanych terytoriach mordują ludność niesunnicką - podaje BBC, powołując się na mieszkańców zbiegłych z miast zajętych przez islamistów.

_ Jeśli bojownicy Państwa Islamskiego nie mogą wymienić szyitów na swoich jeńców, po prostu obcinają im głowy _ - powiedział BBC Kurd Hasan, jeden z uchodźców przebywających obecnie w kontrolowanym przez Kurdów mieście Sindżar na północy Iraku.

Według relacji Baszara al-Chikiego, który uciekł z Mosulu, dżihadyści _ zbierają informacje o mieszkańcach (zajętych obszarów) i tworzą bazę danych, aby ustalić tożsamość osób pracujących dla rządu lub sił rządowych _. _ Jeśli te osoby nie wykażą skruchy i nie złożą przysięgi na wierność kalifatowi, są zabijani. Wielu z nich zaginęło w Mosulu bez wieści _ - dodał.

Organizacje praw człowieka informowały już wcześniej, że w Mosulu - drugim co do wielkości mieście Iraku, zajętym przez islamistów 10 czerwca - bojownicy dokonują czystek osiedle po osiedlu, a ich działania wymierzone są w ich przeciwników i ludność niesunnicką, w tym szyitów, Kurdów i chrześcijan.

Ponad milion Irakijczyków musiało opuścić swoje domy od początku islamistycznej ofensywy przeciw rządowi szyity Nuriego al-Malikiego. Według ONZ i władz irackich w czerwcu w kraju zginęło co najmniej 2461 osób.

W niedzielę islamiści ogłosili utworzenie sunnickiego kalifatu na zajętych terytoriach w Syrii i Iraku. Tylko w Syrii kontrolują obszar pięciokrotnie większy od Libanu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w iraku, atak dżihadystów w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz