Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo wznowiło ofensywę, kolejne ofiary bombardowań

0
Podziel się:

W akcji uczestniczy piechota, bataliony czołgów i lotnictwo. Operacja wydaje się zaskoczeniem, bowiem przez kilka godzin obowiązywał rozejm. Palestyna grozi krwawym odwetem.

Wojna w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo wznowiło ofensywę, kolejne ofiary bombardowań
(AP/EPA/MOHAMMED SABER)

Premier Izraela nakazał wojsku rozpoczęcie ofensywy lądowej w Strefie Gazy. Jak informuje kancelaria premiera Netanjahu, celem jest zniszczenie tuneli dla terrorystów i uszkodzenie infrastruktury Hamasu _ i innych organizacji terrorystycznych _. Palestyński Hamas grozi krwawym odwetem.

Aktualizacja 23:08

Izraelska inwazja lądowa w Strefie Gazy będzie miała _ straszliwe konsekwencje _ - ostrzega Hamas. Rzecznik tego ugrupowania w rozmowie z Reuterem mówi, że to _ głupie działanie _.

_ - Inwazja nie przerazi Hamasu ani palestyńskiego narodu _ - mówi Sami Abu Zuhri. Podobnie wypowiada się inny przedstawiciel tego ugrupowania Fawzi Barhum. - _ Izrael zapłaci wysoką cenę, a Hamas jest gotowy na konfrontację _ - mówił.

_ Izrael broni obywateli _

Kilka godzin temu szef izraelskiego rządu wydał komunikat, w którym tłumaczy przyczyny kolejnych nalotów na Strefę Gazy. Czytamy, że zadaniem Izraela jest ochrona obywateli, wobec czego operacja potrwa dotąd, aż zostaną osiągnięte jej cele. Będą w niej uczestniczyć piechota, wojska inżynieryjne, bataliony czołgów, lotnictwo i marynarka wojenna, będzie też wsparcie wywiadowcze. Tuż przed rozpoczęciem operacji lądowej izraelskie wojsko przeprowadziło serię ataków z ziemi i powietrza.

Operacja lądowa wydaje się zaskoczeniem, tym bardziej że dziś przez kilka godzin obowiązywał rozejm humanitarny, a tuż po jego zawieszeniu ogłoszono całkowite zawieszenie broni. Niebawem nagle je odwołano.

Nagły atak po wygaśnięciu rozejmu

Izraelskie lotnictwo po wygaśnięciu kilkugodzinnego rozejmu z Hamasem, zbombardowało kilka razy Strefę Gazy - poinformowali świadkowie. Według palestyńskich służb ratowniczych w jednym z bombardowań zginęło troje palestyńskich dzieci.

Świadkowie informowali, że po wygaśnięciu rozejmu izraelskie lotnictwo dokonało trzech nalotów. Pierwszy z nich wymierzony był w niezamieszkany region Bejt Lahija na północy Strefy Gazy. Celem kolejnego była wschodnia dzielnica miasta Gaza, a trzecie uderzenie wymierzone było w obóz dla uchodźców w centralnej części palestyńskiego terytorium.

Nieco później rzecznik palestyńskich służb ratowniczych Aszraf al-Kudra powiedział, że w izraelskiej operacji w dzielnicy Sabra, w centrum Gazy, zginęło troje dzieci z tej samej rodziny.

Pięciogodzinne zawieszenie broni między Izraelem a radykalnym Hamasem miało umożliwić udzielenie poszkodowanym pomocy humanitarnej. Obie strony zgodziły się na rozejm w związku z apelami ONZ. Wojsko Izraela poinformowało, że w ciągu tego czasu terytorium kraju zostało ostrzelane ze Strefy Gazy. Pociski rakietowe miały spaść na miasto Aszkelon w czasie, kiedy przestał obowiązywać tymczasowy rozejm.

Tego samego dnia oenzetowska agencja pomocy uchodźcom UNRWA poinformowała, że po raz pierwszy w jednej ze swoich szkół w Strefie Gazy odkryła rakiety.

_ - W tym tygodniu czasie jednej z rutynowych inspekcji w budynkach UNRWA odkryto ok. 20 rakiet ukrytych w pustej szkole w Strefie Gazy _ - przekazano. UNRWA zdecydowanie potępiła _ ugrupowanie lub ugrupowania odpowiedzialne za umieszczenie broni w jednym z obiektów _ agencji.

Jak podkreśliła UNRWA, incydent, _ pierwszy tego rodzaju w Strefie Gazy, naraża na niebezpieczeństwo cywilów i personel agencji _. Ostrzeżono, że zagrożona jest dalsza działalność UNRWA, która ma nieść pomoc palestyńskim uchodźcom i ich chronić. Agencja, deklarując swoją _ neutralność _, usunęła broń ze szkoły.

W ciągu 10 dni izraelskich bombardowań w Strefie Gazy zginęło ponad 230 osób, a 1,7 tys. zostało rannych - wynika z danych lokalnych władz. Według ONZ ponad trzy czwarte ofiar to cywile.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)