Notowania

wojna w syrii
08.09.2013 08:02

Wojna w Syrii. Dowódcy syryjskiej armii chcieli użycia broni chemicznej

Niemieccy specjaliści od podsłuchów przechwycili rozmowy, z których wynika, że syryjscy generałowie zabiegali o zgodę na atak chemiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CHINE NOUVELLE/SIPA/EAST NEWS)

Dowódcy dywizji i brygad syryjskiej armii już od czterech miesięcy domagali się od władz w Damaszku zgody na użycie broni chemicznej - poinformował tygodnik Bild am Sonntag, powołując się na niemieckie źródła wywiadowcze.

Specjaliści od podsłuchów na okręcie niemieckiej marynarki wojennej _ Oker _, który prowadzi misję szpiegowską u wybrzeża Syrii, przechwycili rozmowy syryjskich wojskowych, z których wynika, że generałowie od czterech miesięcy zabiegali o zgodę na atak chemiczny.

Władze w Damaszku miały jednak odrzucać te żądania. Jak napisał _ Bild am Sonntag _, użycie broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku prawdopodobnie nie nastąpiło na osobiste polecenie prezydenta Baszara el-Asada.

USA oskarżają reżim Asada o dokonanie tego ataku i zabicie ponad 1400 osób.

_ Bild am Sonntag _ poinformował także, że na początku września, podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami komisji obrony Bundestagu szef niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND)Gerhard Schindler powiedział, że krwawa wojna domowa w Syrii może potrwać jeszcze wiele lat. Według tygodnika, na tym samym posiedzeniu Generalny Inspektor Bundeswehry, generał Volker Wieker stwierdził, że w zbrojnej opozycji w Syrii maleje znaczenie głównej do niedawna siły, popieranej przez Zachód Wolnej Armii Syrii (WAS), a rośnie organizacji terrorystycznych, w tym Al-Kaidy.

Generał Wieker poinformował, według _ BamS _, że właściwie ustały dezercje z armii syryjskiej, gdyż rebelianci rozstrzeliwują zbiegów z wojsk rządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
O krok od wojny. Obama dostanie zgodę? Rezolucja zakłada, że interwencja wojskowa w Syrii będzie ograniczona w zasięgu, a lądowe siły zbrojne Stanów Zjednoczonych nie zostaną wysłane do operacji bojowych.
Obama poszuka poparcia w Europie na G20 Choć oficjalnie żadna sesja szczytu G20 nie dotyczy Syrii, komentatorzy nie mają wątpliwości, że temat zdominuje spotkanie. Prezydent Obama będzie zapewne tłumaczył innym przywódcom powody swej decyzji.
Putin zmienił zdanie. Poprze rezolucję jeśli... W ocenie rosyjskiego prezydenta, absurdem byłoby użycie broni chemicznej przez siły al-Asada, w sytuacji gdy jego wojska są w ofensywie i zdobywają przewagę nad rebeliantami.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz