Notowania

wojna w syrii
11.04.2013 13:53

Wojna w Syrii. Embrago na dostawy broni musi zostać

- Można liczyć na wszystko poza tym, że mniej ludzi umrze, jeśli do Syrii wyśle się więcej broni - powiedział szef dyplomacji niemieckiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dirk@vorderstrasse.de)

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zadeklarował sprzeciw wobec dostarczania przez Zachód broni syryjskim rebeliantom, walczącym od ponad dwóch lat z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

_ - Można liczyć na wszystko poza tym, że mniej ludzi umrze, jeśli do Syrii wyśle się więcej broni _ - powiedział Westerwelle w Londynie, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G8 (grupy siedmiu przodujących gospodarczo państw świata i Rosji).

Wielka Brytania i Francja opowiadają się za zniesieniem embarga Unii Europejskiej na dostawy broni do Syrii, co miałoby wzmocnić tamtejszą opozycję. Obecne embargo obowiązuje do końca maja i jeśli nie zostanie odnowione, przestanie obowiązywać.

Na forum G8 szczególnie Rosja przeciwstawia się uzbrajaniu rebeliantów. _ Nie liczę na to, że na spotkaniu G8 nastąpi przełom lub pełna zgoda - tego po prostu nie należy oczekiwać _ - zaznaczył Westerwelle dodając, iż dobrym rozwiązaniem dla Syrii może być wyłącznie rozwiązanie polityczne.

_ W kwestii bezpośrednich dostaw broni do Syrii jestem powściągliwy dlatego, że do tej pory nie widzę, w jaki sposób można by zapobiec, by broń ta nie trafiła w niewłaściwe ręce, konkretnie radykałów _ - wskazał niemiecki minister.

Według niego _ zasadniczym celem Niemiec _ jest wzmocnienie umiarkowanej części syryjskiej opozycji, co pozwoliłoby na wsparcie odbudowy kraju i zapewnienie ludności podstawowej pomocy żywnościowej i medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
To łączy Syrię, Koreę Północną i Iran Rynek międzynarodowego handlu bronią na świecie wart jest około 70 miliardów dolarów rocznie. Największymi eksporterami broni są Stany Zjednoczone i Rosja.
Nie ma zgody na zniesienie embarga na broń Polskie MSZ podało, że w spotkaniu, które odbyło się w piątek i sobotę w stolicy Irlandii, uczestniczył minister Radosław Sikorski.
Rosja wysyła broń do Syrii. "ONZ nie zabrania" Szef firmy Rosoboroneksport Anatolij Isajkin powiedział, że Moskwa kontynuuje dostawy broni do Syrii. Zaznaczył, że ONZ nie zabrania handlu bronią z Syrią.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz