Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Iran dostarcza broń przez Irak

0
Podziel się:

Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.

Wojna w Syrii. Iran dostarcza broń przez Irak
(_Skender_ /CC/Flickr)
bFeTipat

Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku. To wbrew administracji prezydenta USA Baracka Obamy, która wywiera nacisk na rząd w Bagdadzie, by zamknął wykorzystywanie korytarze powietrzne - pisze w _ New York Times _.

Nowojorski dziennik powołuje się na wysokich rangą przedstawicieli władz amerykańskich.

Kwestię zamknięcia korytarzy, z których Iran korzystał wcześniej w tym roku, administracja poruszyła z premierem Iraku Nurim al-Malikim. Jednak gdy syryjscy rebelianci zaczęli odnosić coraz większe sukcesy, a w lipcowym zamachu przeprowadzonym przez nich w Damaszku zginęło kilku bardzo ważnych przedstawicieli władz, Iran zwiększył wysiłki mające na celu wsparcie reżimu prezydenta Baszara el-Asada. _ Loty zostały wznowione w lipcu i ku frustracji amerykańskich władz do dziś są kontynuowane _ - pisze _ NYT _.

bFeTipav

Eksperci wojskowi twierdzą, że Iran może dostarczać drogą lotniczą sprzęt syryjskiemu rządowi, podczas gdy rebelianci próbują przejąć kontrolę nad przejściami granicznymi, przez które drogą lądową również wwożone są dostawy z Iranu.

- _ Irańczycy nie mają problemu w powietrzu; syryjski reżim wciąż kontroluje lotniska _ - powiedział Hiszam Dżaber, który jest szefem Centrum Studiów i Badań nad Bliskim Wschodem w Bejrucie.

_ Administracja Obamy niechętnie podchodzi do kwestii dostarczania broni syryjskim rebeliantom lub ustanowienia strefy zakazu lotów nad Syrią z obawy, że USA zostaną głębiej wciągnięte w syryjski konflikt. Jednak pomoc dostarczana przez Iran świadczy o tym, że Teheran nie waha się i wysyła sprzęt wojskowy oraz doradców, by utrzymać rząd Asada u władzy _ - pisze _ NYT _.

Nowojorski dziennik ocenia też, że tolerowanie przez premiera Malikiego wykorzystywania irackiej przestrzeni przez Iran sugeruje, iż wpływy USA w Iraku są ograniczone, wbrew zapewnieniom Waszyngtonu o budowaniu strategicznego partnerstwa z Bagdadem.

bFeTipaB

Maliki stara się utrzymywać dobre stosunki z Iranem, podczas gdy USA wprowadzają sankcje na rząd w Teheranie. Premier Iraku i jego zdominowany przez szyitów rząd postrzega potencjalny upadek Asada, jako krok w kierunku umocnienia się jego sunnickich i kurdyjskich rywali w regionie - tłumaczy _ NYT _.

Dziennik twierdzi, że w celu wstrzymania dostaw wojskowych do Syrii mogłyby zostać wprowadzone na lotnisku w Bagdadzie obowiązkowe inspekcje samolotów cargo lecących do tego kraju. Potrzebne jest też stanowcze oświadczenie władz irackich, że przestrzeń powietrzna państwa nie może być wykorzystywana dla wspierania uczestników konfliktu syryjskiego.

Zanim w marcu loty zostały wstrzymane dostawami do Syrii zajmowały się m.in. irańskie linie Mahan Air. Linie te - według amerykańskich władz - w przeszłości współpracowały z irańskimi siłami specjalnymi al-Kuds oraz libańskim Hezbollahem.

Nie jest jasne co transportowano do Syrii lotami cargo - powiedział były przedstawiciel władz USA. Jednak w związku z rodzajem wykorzystywanych samolotów i niechęcią Irańczyków do przeprowadzania inspekcji maszyn w Iraku, podejrzewa się, że chodziło o taktyczny sprzęt wojskowy.

bFeTipaC

Według przedstawicieli władz USA Iran, który należy do największych sojuszników Syrii, wspiera reżim w Damaszku zapewniając mu m.in. sprzęt do przechwytywania rozmów telefonicznych i monitorowania internetu. Siły al-Kuds były zaangażowane w szkolenie elitarnych sił syryjskich, składających się z alawitów, oraz żołnierzy chroniących bazy lotnicze.

Niektórzy eksperci ds. Iranu twierdzą, że nawet jeśli prezydent Asad zostanie obalony, rząd w Teheranie dalej będzie chciał mieć wpływy w Syrii, gdyż według irańskich władz _ pogrążona w chaosie Syria jest lepsza niż nowy prozachodni rząd _ w tym kraju - pisze _ NYT _. Wojna domowa pozwoliłaby na utworzenie tam nowego Hezbollahu - twierdzi mieszkający w USA irański działacz prodemokratyczny Mohsen Sazegara.

Czytaj więcej w Money.pl
"USA są głównym graczem przeciwko Syrii" USA są głównym graczem w syryjskim konflikcie, które w ten sposób dążą do ograniczenia wpływów Iranu - twierdzi syryjski minister spraw zagranicznych.
Iran szkoli milicję w Syrii. Bo armia nie ma sił Iran odgrywa coraz większa rolę w organizowaniu i szkoleniu prorządowej milicji w Syrii, której zadaniem jest przyjście z pomocą wojskom prezydenta Baszara el-Asada - twierdzi przewodniczący Kolegium Sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey.
Ostrzegają Iran w "przyjazny sposób" Wzburzenie wywołała wypowiedź irańskiego generała, który oskarżył Ankarę o podsycanie krwawego konfliktu w Syrii.
bFeTipaW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)