Notowania

wojna w syrii
21.04.2012 08:58

Wojna w Syrii. Już 300 obserwatorów ONZ

Do 300 ma wzrosnąć liczba obserwatorów ONZ. To dopiero początek zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

*Rada Bezpieczeństwa ONZ uzgodniła wstępnie projekt rezolucji w sprawie Syrii zwiększający liczbę obserwatorów w tym kraju z 30 do 300. Rezolucja ma być poddana pod głosowanie jeszcze dziś - poinformował ambasador Francji w ONZ Gerard Anaud. *

Anaud dodał, że projekt zawiera elementy dwóch tekstów zaproponowanych przez Rosję i kraje UE. Został wysłany do stolic krajów członkowskich Rady w celu uzyskania ich opinii.

Głosowanie na plenarnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ma odbyć się o godz. 11 czasu lokalnego (17 czasu polskiego).

Przed tygodniem, Rada Bezpieczeństwa uchwaliła rezolucję zezwalająca na wysłanie Syrii grupy 30 nieuzbrojonych obserwatorów, których zadaniem jest nadzorowanie rozejmu między siłami rządowymi a rebeliantami, obowiązującego od 12 kwietnia. Rozejm ten jest systematycznie naruszany.

Obserwatorzy mają też pomagać we wprowadzaniu w życie planu pokojowego specjalnego wysłannika ONZ Do Syrii Kofiego Annana.

ZOBACZ RELACJĘ Z SYRII (AL Jazeera, ang):

Na wniosek sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna liczba obserwatorów ma być zwiększona do 300. Będą rozmieszczani etapami początkowo na okres 3 miesięcy. Towarzyszyć im będą eksperci w takich dziedzinach jak prawa człowieka, administracja, informacja itp. Ochronę mają im zapewnić rządowe wojska syryjskie, które mają im także umożliwić poruszanie się po kraju.

Zawieszenie broni oraz wycofywanie wojsk z syryjskich miast to część sześciopunktowego planu pokojowego opracowanego przez Annana. Plan pokojowy Annana przewiduje również umożliwienie dostaw pomocy humanitarnej oraz uwolnienie więźniów i wpuszczenie dziennikarzy.

Według szacunków Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od początku konfliktu, który wybuchł w marcu zeszłego roku, zginęło ponad 11 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje i embargo na broń. Tego już za wiele! Musimy pozbawić prezydenta Asada gruntu pod nogami, zostawiając na stole inne opcje - zapowiedziała Hilary Clinton.
Pierwszy nieuzbrojony zespół ONZ już w Syrii Pierwszy zespół nieuzbrojonych obserwatorów rozpocznie swą misję już dziś.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz