Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
11.06.2012 16:59

Wojna w Syrii. Ponad 50 ofiar starć sił reżimu z opozycją

Syryjskie siły bezpieczeństwa zaatakowały w poniedziałek kilka miast w całym kraju, w tym opierające się siłom reżimu miasto Rastan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Syryjskie siły bezpieczeństwa zaatakowały w poniedziałek kilka miast w całym kraju, w tym opierające się siłom reżimu miasto Rastan. W atakach w tym dniu zginęło 52 ludzi - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

W atakach sił rządowych zginęło co najmniej 28 cywilów, 20 żołnierzy i czterech członków sił powstańczych - podali działacze.

Armia, przy wsparciu śmigłowców bojowych, przypuściła atak na miasto Rastan w prowincji Hims. Wojsko od miesięcy próbuje odbić je z rąk powstańców.

_ - Obecnie reżim częściej wykorzystuje śmigłowce na skutek strat, jakie poniosły oddziały lądowe. Od końca maja zniszczonych zostało kilkadziesiąt pojazdów _ - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Agencja AP przypomina w tym kontekście niedawną wypowiedź rzecznika syryjskiego MSZ Dżihada Makdissiego, że powstańcy w atakach na cele rządowe od pewnego czasu korzystają z zaawansowanych technologicznie pocisków przeciwpancernych.

Szósty dzień z rzędu kontynuowano także ostrzał Haffy, miasta w północno-zachodniej prowincji Latakia. Według mieszkańców, którzy przekazali swe relacje agencji AFP za pomocą programu Skype, sytuacja na miejscu jest _ straszna, a czołgi stoją u bram _; w mieście jest tylko jeden lekarz, większość ze 130 tys. mieszkańców zbiegła przed starciami.

Celem poniedziałkowej ofensywy wojsk było także kilka miejscowości w prowincjach Hama (w środkowej Syrii), Dajr az-Zaur (północny wschód) oraz Idlib (północny zachód). Lokalne Komitety Koordynacyjne mówią też o zajściach w północnej prowincji Aleppo oraz w południowej Darze. Niepokoje dotarły także do Damaszku i okolic.

Przemoc między stronami syryjskiego konfliktu nasiliła się w ostatnich tygodniach mimo formalnie obowiązującego od 12 kwietnia rozejmu, na który zarówno władze w Damaszku, jak i ich przeciwnicy wyrazili zgodę.

Zaniepokojenie kolejnymi atakami, w tym na miasta Hims i Haffa, wyraził pomysłodawca planu, specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan. _ Docierają do nas sygnały, że w obu tych miastach uwięzionych jest wielu cywilów _ - podkreślił rzecznik Annana, Ahmad Fawzi.

Zażądał też od obu stron konfliktu, by dopuściły do Haffy obserwatorów ONZ przebywających w Syrii, którzy mają za zadanie nadzorować przestrzeganie rozejmu.

Zaledwie dwa tygodnie temu Annan spotkał się z prezydentem Baszarem el-Asadem, starając się - jak pisze Reuters - ratować kruche porozumienie pokojowe, które sam wynegocjował.

Według najnowszych danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka liczba zabitych w Syrii w ciągu 15 miesięcy powstania przekroczyła już 14 tysięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael oskarża. Mają zapasy broni chemicznej Syryjskie rakiety mogą sięgnąć każdego punktu w Izraelu - ostrzegł zastępca szefa sztabu izraelskich sił zbrojnych.
Koniec Assada już blisko? On jest tego pewien Siły rządowe ponoszą duże straty w walkach w rejonie miasta Latakia na syryjskim wybrzeżu.
Syryjska opozycja ma nowego przywódcę Abdul Baset Sieda zastąpi Burhana Galjuna - poinformowała Syryjska Rada Narodowa.
Tagi: wojna w syrii, syria, zamieszki, wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz