Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Rebelianci zdobyli ważną bazę wojskową

0
Podziel się:

Po miesiącach walk partyzanci zdobyli ważną bazę sił powietrznych przy granicy z Turcją.

Wojna w Syrii. Rebelianci zdobyli ważną bazę wojskową
(PAP/EPA)

Po miesiącach walk syryjscy rebelianci zdobyli ważną bazę sił powietrznych przy granicy z Turcją - przekazało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. To największy sukces rebeliantów od zdobycia w styczniu lotniska wojskowego na zachodzie.

Walki o bazę śmigłowców Mannagh, położoną w północnej części prowincji Aleppo, toczyły się od zeszłego roku. W czerwcu rebeliantom udało się przejąć kontrolę nad częściami dużego kompleksu i od tego czasu spodziewano się, że całkowite zdobycie bazy nastąpi wkrótce. Ostatecznie strategiczna jednostka padła we wtorek przed świtem, po blisko 24-godzinnym natarciu.

Według Obserwatorium ofensywę poprowadzili bojownicy powiązanej z Al-Kaidą organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie. Atak rozpoczął się w poniedziałek rano, gdy pod centrum dowodzenia bazy eksplodował samochód pułapka saudyjskiego zamachowca. Następnie na teren bazy weszli rebelianci, zdobywając budynek po budynku. Do niewoli wzięto wielu żołnierzy sił rządowych.

W natarciu zginęło co najmniej 10 rebeliantów, w tym zagraniczni bojownicy, ale nie wiadomo, jakie były straty po stronie sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z ATAKU NA BAZĘ:

To największy sukces zbrojnych sił opozycyjnych od zdobycia w styczniu, po kilku miesiącach starć, lotniska wojskowego Taftanaz; jest to największa baza śmigłowców w tej części Syrii i druga największa w kraju.

Rebelianci zdobyli w ostatnim czasie cztery wioski na śródziemnomorskim wybrzeżu Syrii, czyli na obszarze uważanym tradycyjnie za bastion alawitów, skrajnego odłamu szyizmu, z którego wywodzi się Asad. Są to - jak zauważa agencja AP - jedne z nielicznych w ostatnich miesiącach sukcesów sił rebelianckich. W trwającym od ponad dwóch lat konflikcie syryjskim zginęło ponad 100 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżają Asada o użycie broni chemicznej Kilkudziesięciu mieszkańcom miejscowości Adra i co najmniej 30 bojownikom udzielono pomocy medycznej, bo mieli poważne problemy z oddychaniem.
"Syrii i Iranu nie ruszy żadna siła na świecie" Prezydent Iranu powiedział, że żadna siła na świecie nie będzie zdolna do naruszenia sojuszu obu krajów.
Prezydent Syrii jest pewien zwycięstwa _ - Moja wiara w was jest ogromna. Mam zaufanie do waszych możliwości, jeśli chodzi o dobre wypełnianie misji, która została wam powierzona _- podkreślił prezydent Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)