Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
28.07.2012 13:42

Wojna w Syrii. Reżim nie jest winny?

Od kiedy uzbrojone siły opozycji okupują miasta takie jak Aleppo, nierealistycznie jest liczyć na to, że rząd to zaakceptuje - ostrzega szef rosyjskiego MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcello Casal/CC/agenciabrasil.gov.br)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzega, że syryjskiemu miastu Aleppo (Halab), gdzie rozpoczęła się tego dnia kontrofensywa syryjskiej armii przeciwko rebeliantom, grozi tragedia.

_ - Jesteśmy w trakcie przekonywania rządu w Damaszku, że powinien uczynić pierwsze gesty wobec opozycji _ - powiedział Ławrow. - _ Lecz, od kiedy uzbrojone siły opozycji okupują miasta takie jak Aleppo, nierealistycznie jest liczyć na to, że rząd to zaakceptuje _ - zastrzegł.

_ - Jak można spodziewać się, że w takiej sytuacji rząd po prostu podda się i powie: W porządku, pomyliliśmy się. Chodźcie i obalcie nas, zmieńcie reżim? _ - pytał retorycznie rosyjski minister. I zaraz odparł: - _ To jest nie tylko nierealistyczne, nie dlatego, że jesteśmy związani z tym reżimem, lecz po prostu dlatego, że to tak nie działa _.

W Syrii akty przemocy _ dokonywane są przez obie strony. - Musimy zwiększyć presję na wszystkich _ - zaznaczył Ławrow, oskarżając jednocześnie państwa zachodnie o udzielanie pomocy syryjskim rebeliantom. _ - Nasi zachodni partnerzy oraz niektórzy sąsiedzi Syrii wspierają walkę zbrojną przeciwko władzom _ w Damaszku - podkreślił szef rosyjskiego MSZ.

Rosja ustawicznie zaprzecza oskarżeniom Zachodu, że popiera reżim prezydenta Baszara el-Asada. Moskwa utrzymuje, że domaga się wyważonego stanowiska wobec Syrii, krytykując zarazem państwa zachodnie za opowiadanie się po stronie rebeliantów.

19 lipca Rosja, wspólnie z Chinami, zawetowała trzeci projekt zaproponowanej przez Zachód rezolucji grożącej Damaszkowi sankcjami.

Według arabisty prof. Janusza Daneckiego chodzi o rozgrywkę między siłami, które mają swoje interesy w tym regionie świata. _ - Z jednej strony jest cała Europa Zachodnia z Amerykanami, którym zależy na tym, by na Bliskim Wschodzie - w tym również w Syrii - doszło do radykalnych zmian. Dla Rosji oznacza to utratę wpływów w tym regionie i przejęcie kontroli przez Zachód _ - uważa ekspert.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokujący zwrot. Rosjanie wystawili sojusznika Siergiej Ławrow oświadczył, że Baszar el-Asad musi uczynić pierwszy krok w kierunku zażegnania konfliktu w swym kraju, wycofując wojska z miast.
Rosja bierze reżim w obronę. Nie chce sankcji Według Rosji najnowsze sankcje Unii Europejskiej wobec Syrii przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego. MSZ podkreśliło, że Moskwa nie uzna tych sankcji, które postrzega jako faktyczną blokadę kraju.
Rosja ma nowy plan w sprawie Syrii Rosja chętnie gościłaby u siebie tzw. grupę działania w sprawie Syrii. Pierwsze spotkanie tej grupy odbyło się 30 czerwca w Genewie.
Tagi: wojna w syrii, syria, wojna, rosja, ławrow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz