Notowania

syria
21.10.2013 12:56

Wojna w Syrii. Turcję zalała fala uchodźców

Liczba uchodźców z Syrii, którzy przedostali się na terytorium Turcji przekroczyła 600 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Około 400 tysięcy z nich żyje poza obozami, głównie w miastach w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej - poinformowały władze w Ankarze.

_ - Badaliśmy sytuację przed muzułmańskim Świętem Ofiar i okazało się, że liczba syryjskich uchodźców wzrosła do ponad 600 tysięcy _ - powiedział rzecznik tureckiej Dyrekcji ds. Katastrof i Sytuacji Nadzwyczajnych.

Turcja, która ma z Syrią granicę o długości 900 km, w trwającym od 2011 roku konflikcie syryjskim wypowiedziała się otwarcie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, wzywając go do odejścia. Wspiera też rebeliantów walczących z siłami rządowymi.

Około 200 tysięcy Syryjczyków żyje w 21 obozach dla uchodźców w pobliżu tureckich miast przygranicznych. Reszta mieszka w wynajętych pomieszczeniach w tych miastach. W sierpniu premier Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że jego kraj wydał na utrzymanie uchodźców już około 2 mld dolarów.

Według ONZ do końca 2013 roku liczba uchodźców syryjskich osiągnie ponad 3 miliony osób (o milion więcej niż teraz), a w 2014 roku będzie ich o kolejne 2 mln więcej. Najwięcej uchodźców przebywa obecnie na terenie Libanu, Jordanii, Turcji, Egiptu i Iraku. Syryjczycy coraz częściej decydują się na ucieczkę do Europy i Afryki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz