Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna z Hiszpanią o Gibraltar? Londyn wysłał flotę

0
Podziel się

Premier Wielkiej Brytanii mówi o działaniach przeciwko Madrytowi, który zaostrzył kontrole graniczne na przejściach do enklawy.

Wojna z Hiszpanią o Gibraltar? Londyn wysłał flotę
(PAP/EPA/LA(Phot)JOEL ROUSE/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE)
bEpEAorV

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zasygnalizował możliwość podjęcia działań prawnych przeciwko Hiszpanii, która zaostrzyła kontrole graniczne na przejściach do Gibraltaru. Wcześniej o krokach prawnych mówił Madryt. Londyn wysłał dziś flotę wojenną w rejon cieśniny.

Rzecznik Camerona oświadczył, że Wielka Brytania uważa, iż działania Hiszpanii wobec Gibraltaru są _ umotywowane politycznie, absolutnie nieproporcjonalne _ i Madryt powinien je powstrzymać. - _ Rozważamy możliwości podjęcia działań prawnych _ - dodał rzecznik, nawiązując do utrzymywania przez Hiszpanię zaostrzonych kontroli mimo sprzeciwu Londynu.

Z bazy Royal Navy w Portsmouth wyruszył dziś na Morze Śródziemne zespół brytyjskich okrętów, które mają po drodze zawinąć do portu w Gibraltarze. W morze wyszedł helikopterowiec (niegdyś lotniskowiec) HMS Illustrious, duży okręt desantowy-dok HMS Bulwark (okręt flagowy Royal Navy) oraz fregata HMS Montrose. W drodze dołączy do nich fregata HMS Westminster.Docelowo zespół okrętów ma odbyć doroczne ćwiczenia Cougar 13 na Morzu Śródziemnym. Po drodze zawiną jednak między innym na Gibraltar oraz do hiszpańskiego portu Rota, gdzie mieści się ważna baza US Navy.

bEpEAorX

Hiszpania nie zrezygnuje z kontroli na przejściach granicznych z Gibraltarem - oświadczyło MSZ tego kraju, w ten sposób reagując na zapowiedź Wielkiej Brytanii podjęcia działań prawnych wobec Madrytu. _ - Te kroki, nasze kontrole, są legalne i proporcjonalne. Jesteśmy zobowiązani je przeprowadzać ze względu na Schengen, nie zrezygnujemy z nich _- powiedział rzecznik ministerstwa. Gibraltar, tak jak cała Wielka Brytania, nie należy do strefy Schengen.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ (BritishForcesNews, ang):

Gibraltar ma powierzchnię 6,5 km kw. Jest jednym z czternastu zamorskich terytoriów Korony brytyjskiej. Jest położony strategicznie u styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Brytyjczycy zajęli to terytorium podczas wojny o sukcesję hiszpańską (uprzednio było częścią królestwa Kastylii) i usankcjonowali zdobycz w pokoju utrechckim w 1713 r. W referendum z 2002 r. Gibraltarczycy odrzucili plan ówczesnego szefa brytyjskiego MSZ Jacka Strawa zakładający podział zwierzchności między Londynem i Madrytem.

bEpEAosd

Hiszpania kwestionuje brytyjską suwerenność nad Gibraltarem, gdzie mieszka 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominuje działalność zarejestrowanych tam banków i firm hazardu internetowego oraz turystyka.

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec lipca, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb.

Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom. Krótko potem hiszpańska straż wprowadziła rygorystyczne kontrole graniczne, a rząd w Madrycie zagroził nałożeniem opłaty 50 euro dla osób wjeżdżających na terytorium Gibraltaru lub opuszczających je (Gibraltar nie jest sygnatariuszem układu z Schengen), a także zamknięciem hiszpańskiej przestrzeni powietrznej dla lecących na Gibraltar samolotów.

W niedzielę szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył, że warunkiem wstępnym rozmów ws. Gibraltaru jest usunięcie przez władze tego brytyjskiego terytorium sztucznej rafy. Nie wykluczył pozwania Wielkiej Brytanii do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze pod zarzutem naruszania terytorium Hiszpanii.

bEpEAose
Czytaj więcej w Money.pl
Awantura o rafę. Hiszpania zwróci się do ONZ? Zdaniem hiszpańskiego MSZ Wielka Brytania naruszyła terytorium Hiszpanii budując u wybrzeży Gibraltaru sztuczną rafę.
Gibraltar ma w sobie _ trujący potencjał _ Może on popsuć stosunki brytyjsko-hiszpańskie i stać się czymś w rodzaju europejskich Falklandów
Spór o Gibraltar. Będą dalsze rozmowy Hiszpański premier powiedział Cameronowi, że konflikty należy rozwiązywać uczciwie oraz przejrzyście - czytamy w komunikacie rządu w Madrycie.
bEpEAosy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)