Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wojsko wymaga zmian, będę wspierać reformy"

0
Podziel się:

- Katastrofa smoleńska ujawniła słabości, których usunięcie wymaga zmian w systemie dowodzenia i szkolenia w armii - uważa Bronisław Komorowski.

"Wojsko wymaga zmian, będę wspierać reformy"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

_ - Katastrofa smoleńska ujawniła słabości, których usunięcie wymaga zmian w systemie dowodzenia i szkolenia w armii _- powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Zadeklarował wsparcie dla nowego ministra obrony w działaniach reformatorskich.

_ - Katastrofa smoleńska ujawniła słabości obecnego, kształtowanego przez długie lata, systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi _ - powiedział Komorowski, który wziął udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

_ - Słabość rodzi słabość, pochodną był więc brak skutecznego nadzoru nad wykonaniem decyzji, rozchwianie dyscypliny realizacyjnej, słabości w szkoleniu i wyposażeniu _ - mówił prezydent._ _

_ - Stąd konieczna jest, w moim przekonaniu, integracja systemu kierowania i dowodzenia na szczeblu centralnym wokół trzech podstawowych funkcji - planowania strategicznego, dowodzenia bieżącego i dowodzenia operacyjnego _ - dodał prezydent, nawiązując do forsowanej przez poprzedniego ministra obrony koncepcji dyslokacji głównych dowództw.

Komorowski dodał, że _ konieczne jest dowartościowanie systemu szkolenia wojskowego, konieczna jest odkładana od lat reforma szkolnictwa wojskowego _. Zaznaczył, że powinna ona zakładać _ nie realizację akademickich ambicji środowiska cywilno-wojskowego ale wychodzić naprzeciw potrzebom sił zbrojnych w zakresie źródła rzetelnego rzemiosła wojskowego _. (W marcu prezydent zawetował ustawę o powołaniu w Dęblinie Akademii Lotniczej z połączenia _ Szkoły Orląt _ i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Sejm zajmie się prezydenckim wetem na najbliższym posiedzeniu.)

Prezydent dodał, że po katastrofie smoleńskiej wojsko _ jest obiektem bardzo wnikliwej i krytycznej analizy i oceny publicznej _, ale _ na krytyce nie wolno poprzestać _. Podkreślił, że działania naprawcze w armii podjęte jeszcze przed publikacją raportu komisji Millera. Zaznaczył, że wraz z wojskiem _ egzamin przechodzi dzisiaj także państwo polskie - z cywilnej kontroli i z cywilnej odpowiedzialności za armię _.

_ - Bardzo wysoko oceniam śmiałą decyzję o przejściu z armii opartej o przymusowy pobór na zawodową. Należy jednak pamiętać, że na pełną profesjonalność sił zbrojnych musi złożyć się wiele elementów - w tym zawodowy żołnierz, nowoczesne uzbrojenie, perfekcyjne wyszkolenie i nowoczesne dowodzenie _ - powiedział Komorowski. Dodał, że _ w tych obszarach lokują się główne wyzwania, przed którymi stanął nowy minister obrony narodowej _.

- _ Podejmując te wyzwania może pan minister liczyć na pełne wsparcie i zaangażowanie prezydenta-zwierzchnika sił zbrojnych _ - zadeklarował prezydent. Od kilkunastu dni, po dymisji Bogdana Klicha, na czele MON stoi Tomasz Siemoniak.

Komorowski podkreślił, że _ najważniejszym zadaniem armii jest bezpośrednia obrona własnego kraju i terytoriów krajów sojuszniczych _ i ta misja musi decydować o priorytetach transformacji. Dodał, że operacje międzynarodowe za granicą są ważne, _ ale trzeba stale pamiętać o żelaznej zasadzie właściwych proporcji a przy decyzji o udziale w takich misjach należy się kierować interesom Polski i jej możliwościami _.

Przypomniał, że zgodnie z decyzją NATO, Polska, tak jak inni sojusznicy, _ rozpocznie korygowanie liczebności kontyngentu już od roku 2011, że zbliża się moment zasadniczej zmiany charakteru tej misji, a później jej zakończenie w ramach solidarności całego sojuszu północnoatlantyckiego _.

_ - Polska nowoczesna musi dysponować nowoczesną armią _ - podkreślił Komorowski. Przytoczył własne słowa z czasów, gdy jako szef MON uruchamiał plan modernizacji wojska: _ znajdujemy się w punkcie zwrotnym - albo opracujemy program etapowej naprawy sił zbrojnych RP, albo oddamy się złudzeniom, że nastąpi cud _. _ Po przeszło dziesięciu latach to stwierdzenie w moim przekonaniu jest nadal aktualne _ - ocenił Komorowski.

O zmianach w polskiej armii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/armia;ma;dziewieciu;nowych;generalow,131,0,891523.html) Armia ma dziewięciu nowych generałów Prezydent Bronisław Komorowski wręczył 16 nominacji generalskich. Na wyższy stopień nominowano 7 generałów, a 9 oficerów otrzymało najniższy - generała brygady.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t130845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;przed;wyborami;obiecuje;zolnierzom;podwyzki,202,0,891338.html) SLD walczy o głosy armii, obiecuje podwyżki Minimum 100-tysięczna armia, utrzymanie wydatków na wojsko na poziomie 1,95 PKB. To główne hasła Lewicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;w;armii;najwazniejsza;jest;modernizacja;obrony;powietrznej,127,0,891263.html) Na to polska armia wyda dziesiątki miliardów Do 2018 roku, MON zaplanowało wydać na modernizację 30 mld zł i kupić między innymi śmigłowce i samolot bojowo-szkolny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t98350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/doradca;prezydenta;naciska;na;generalow;w;sprawie;reform,1,0,890625.html) Rewolucja w armii? Żąda w imieniu prezydenta _ Jeśli szef MON nie podejmie wkrótce decyzji o reformie dowództwa, to później będzie mu już tylko trudniej _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)