Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla rządu. PiS ma gotowy wniosek

0
Podziel się:

Wniosek ocenia, co Platforma zepsuła przez ostatnie 5 lat. Platforma: Żal Glińskiego, groteskowa rola.

Wotum nieufności dla rządu. PiS ma gotowy wniosek
(PAP/Tomasz Gzell)
bEDttIFx

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska jest już gotowy, będzie złożony w drugiej połowie stycznia - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. PiS nie będzie czekać z wnioskiem na zakończenie negocjacji nad budżetem UE na lata 2014-20.

Aktualizacja 14:43

Hofman powiedział dziennikarzom w Sejmie, że PiS chce, aby wniosek był głosowany na początku lutego, więc będzie złożony przez jego klub w drugiej połowie stycznia. - _ Jest już gotowy. Przez okres świąteczny prezes Jarosław Kaczyński dopracował go dość mocno _ - podkreślił.

bEDttIFz

Hofman był pytany o wcześniejsze wypowiedzi polityków PiS, m.in. szefa Komitetu Wykonawczego Joachima Brudzińskiego, którzy twierdzili, że na czas negocjacji w sprawie budżetu unijnego PiS nie będzie podejmować działań, które mogłyby być odebrane, w ocenie opinii międzynarodowej, jako próba osłabienia pozycji Donalda Tuska.

- _ Negocjacje mogą potrwać. Deadline, kiedy trzeba je zakończyć to nawet połowa roku, a być może trochę później. Oczywiście nie zrobimy tego tak, aby bezpośrednio kolidowało to z którymś ze szczytów, bo to jest - jak mówiliśmy wcześniej - podważanie legitymizacji Tuska i jego pozycji, ale czekanie do połowy roku to chyba zbyt długo _ - zaznaczył Hofman.

Rzecznik PiS dodał, że po złożeniu wniosku zadaniem prof. Piotra Glińskiego, kandydata na premiera rządu technicznego, będą negocjacje z sejmowymi klubami nad zbudowaniem poparcia.

Z rozmów PAP z politykami PiS wynika, że pierwotna wersja wniosku liczyła kilkaset stron, pracowały nad nim zespoły parlamentarzystów, które przedstawiły szczegółowe zarzuty wobec rządu w poszczególnych dziedzinach; Jarosław Kaczyński postanowił go jednak skrócić.

bEDttIFF

- _ Wniosek będzie długi, ale nieprzesadnie długi. Zarzutów jest wiele. Wniosek ocenia praktycznie każdą dziedzinę życia i co PO zepsuła przez ostatnie 5 lat _ - podkreślił Hofman.

- _ Przygotowywaliśmy wniosek działami, potem prace koordynował prezes Kaczyński. Na pewno są w nim objęte wszystkie obszary, za które odpowiada rząd, czyli duży nacisk został położony na sprawy funkcjonowania państwa, sprawy społeczne, gospodarkę, finanse państwa _ - powiedziała wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

bEDttIFG

Szef klubu PO Rafał Grupiński nazwał wniosek PiS _ nieświeżym daniem _. - _ PiS nie ma żadnego pomysłu na bieżącą politykę i pozytywny przekaz - jeśli chodzi o państwo - dlatego powraca do wniosku, który jest już mocno zaśniedziały _ - ocenił.

- _ Trochę mi żal profesora Glińskiego, tego, że nie zorientował się, jak groteskową rolę przypisał mu Jarosław Kaczyński. Profesura obliguje i człowiek z takim wykształceniem powinien mieć większe rozeznanie w tym, co jest realne, poważne, a co naraża na śmieszność, w tym przypadku akurat jego osobę _ - powiedział szef klubu PO.

Zdaniem Grupińskiego PiS będzie dalej wydłużało _ spektakl _ związany z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności.

bEDttIFH

- _ Jarosław Kaczyński - żeby taki wniosek miał jakąkolwiek szansę poważniejszego głosowania - musi udać się do Canossy, czyli do Janusza Palikota i prosić go o poparcie. W innym przypadku taki wniosek będzie wyłącznie wnioskiem wnoszonym i wynoszonym z kuchni politycznej PiS przez skrzypiące i zardzewiałe drzwi obrotowe _ - ocenił szef klubu PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk gotów na wotum nieufności. Liczy na... Odnosząc się do zapowiedzi PiS o wotum nieufności dla jego rządu, premier przypomniał, że wniosek miał trafić do parlamentu już w listopadzie.
Szkic wotum nieufności już gotowy Wniosek o konstruktywne wotum nieufności z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera, zostanie złożony w Sejmie po Nowym Roku.
Arłukowicz odejdzie? Po nim cały rząd Po przegłosowaniu wotum nieufności wobec Bartosza Arłukowicza, będzie czas na konstruktywne wotum nieufności wobec premiera.
bEDttIGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)