Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wotum zaufania dla rządu. Kontrowersyjna decyzja premiera

0
Podziel się:

Donald Tusk przyznaje, że świadomie podejmuje ryzyko. Chce w ten sposób uciszyć opozycję.

Wotum zaufania dla rządu. Kontrowersyjna decyzja premiera
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk poinformował, że jutro złoży wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu, który będzie głosowany jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. _ - Jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców _ - podkreślił.

Premier w piątkowym wystąpieniu w Sejmie przedstawi plany rządu na 2013 r.

_ - Jutro po informacji złożę wniosek o wotum zaufania, który (...) będzie głosowany na tym samym posiedzeniu _ - powiedział premier dziennikarzom w Sejmie po czwartkowym wieczornym posiedzeniu klubu Platformy Obywatelskiej.

Tusk poinformował, że rozmawiał w czwartek o tej kwestii z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - _ Nie pierwszy raz spotkałem się z nadzwyczajną serdecznością i solidarnością pana prezydenta (...) spotkałem się z pełnym zrozumieniem - jeśli chodzi o wotum zaufania _ - przekonywał szef rządu.

Premier powiedział, że w jego piątkowym wystąpieniu znajdą się propozycje, związane _ z bardzo trudnym kontekstem kryzysowym w Europie i na świecie _. _ Wszyscy w Polsce odczuwamy narastające zagrożenie gospodarcze, ale jestem przekonany, że to jutrzejsze wystąpienie pokaże jak precyzyjny, dobry i bezpieczny dla Polski mamy plan _ - mówił Tusk.

Jak dodał, z ław opozycji pojawiają się wątpliwości, czy rząd - rok po wyborach - ma nadal mandat do sprawowania władzy. _ - Jutro położymy karty na stół i przekonamy się, czy ważniejsze są jakieś wirtualne rzeczywistości, czy istnieje Sejm z większością, z rządem, który ma rządzić. Ja jestem przekonany, że wotum zaufania potwierdzi mandat, jaki dostaliśmy rok temu od wyborców _ - zaznaczył premier.

_ - Proszę o uczciwy rachunek tego, co robię ja i tego, co zamierza zrobić opozycja. Proponuję wotum zaufania, które jest dla mnie trudniejszym głosowaniem, niż tzw. konstruktywne wotum zaufania (który zamierza złożyć PiS). Wbrew temu, co mówi jeden z liderów opozycji, jutro opozycji wystarczy połowa głosów plus jeden, żeby udowodnić, że to opozycja ma rację _ - oświadczył Tusk.

Jak przekonywał, świadomie podejmuje to ryzyko - bo według niego - tylko rząd dysponujący jednoznaczną większością może prowadzić dalej sprawy kraju. _ - Jestem przekonany, że potrafimy to zrobić, chciałbym, żeby Polska zobaczyła, kto, jaki ma mandat do decydowania o sprawach Polski _ - zaznaczył szef rządu.

Premier zapewnił też, że nie jest _ specjalistą od straszenia _ Polaków. - _ Będę chciał (w wystąpieniu w Sejmie) w sposób przekonywujący i konkretny dać Polakom nadzieję, że mimo iż kontekst nie jest łatwy - tak jak robiliśmy to przez pięć lat, także przez następne pięć lat potrafimy ochronić Polskę przed kryzysem _ - powiedział.

Tusk zadeklarował też, że w kwestii _ uzusowienia _ umów śmieciowych przedstawi w czwartek w Sejmie jednoznaczną opinię.

Według premiera jego piątkowe wystąpienie w Sejmie będzie trwało około godziny. Kolejny raz zadeklarował też, że w najbliższym czasie nie planuje rekonstrukcji rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nadzwyczajne posiedzenie rządu. Co powie Donald Tusk? Spotkanie zwołano na podstawie paragrafu, który pozwala premierowi zebrać Radę Ministrów w trybie nagłym.
"To nie jest autorski projekt pana premiera" Drugie "expose" premiera nie jest tylko i wyłącznie jego projektem, było konsultowane z ministrami - poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Jutro wystąpienie Tuska. I to nie expose Premier zwołał posiedzenie Rady Ministrów na jutro o godz. 16.00.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)