Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
23.11.2005 11:41

Woźniak: Jak uniezależnić się od rosyjskiego gazu?

Ministerstwo Gospodarki chce, aby w ciągu czterech lat rozstrzygnąć kwestię uruchomienia drugiego – poza rosyjskim – źródła dostaw gazu do Polski, zapowiedział szef resortu Piotr Woźniak./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ministerstwo Gospodarki chce, aby w ciągu czterech lat rozstrzygnąć kwestię uruchomienia drugiego – poza rosyjskim – źródła dostaw gazu do Polski, zapowiedział w środę szef resortu Piotr Woźniak. *

„W ciągu czterech lat zostanie przesądzona sprawa [uruchomienia co najmniej drugiego źródła gazu do Polski – przyp. ISB]” – powiedział Woźniak podczas obrad sejmowej Komisji Gospodarki.

Podkreślił, że obecnie dostawy gazu pozostają na dużym poziomie ryzyka.

„Sytuacja jest trudna i sektor może być narażony na przerwanie dostaw” – powiedział minister.

Zużycie gazu w Polsce wyniosło w 2003 roku 13 mld m. sześc. Polska importuje około 70% potrzebnego jej gazu, w tym 65% to gaz rosyjski, płynący przez Białoruś do Polski, Niemiec i Europy Zachodniej.

Woźniak powiedział także w środę, że zagrożenie w dostawach paliwa i ropy uważa za „z grubsza opanowane”. Zaznaczył jednak, że Polska jest nadal zainteresowana ropociągiem Odessa-Brody-Płock.

„W momencie, kiedy wygasną kontrakty na przepływ ropy w kierunku południowym [ropociągiem Odessa-Brody – przyp. ISB], będziemy chcieli przedłożyć ofertę, która umożliwi dobudowanie drugiej połowy ropociągu, aby potem ewentualnie odwrócić kierunek przepływu na północ” – powiedział minister.

Polska będzie miała wtedy dostęp m.in. do ropy kaspijskiej, podkreślił.

Woźniak zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do premiera o powołanie nowego wiceministra, który będzie się zajmował bezpieczeństwem energetycznym.

CZYTAJ TAKŻE:

Tagi: gaz, gazociąg, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz