Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Wreszcie jest pomysł na KRUS. To dobrze!

0
Podziel się:

Prof. Marian Noga punkt po punkcie komentuje zapowiedzi Donalda Tuska.

Wreszcie jest pomysł na KRUS. To dobrze!

Money.pl: Expose premiera było dobre?

*Prof. Marian Noga, ekonomista: *Bardzo dobre. Powiem wręcz, że po _ Białej Księdze _premiera Jerzego Hausnera, jest to drugi dokument, który mówi o prawdziwej reformie finansów publicznych. Oczywiście na razie jest to projekt, jak będzie wyglądała realizacja? Na to bardzo uważnie będę patrzył i pewnie Money.pl również.

Przeanalizujmy więc te główne zapowiedzi. Dług ma być obniżony do 52 procent PKB w 2012 i 47 procent w 2015. Realne?

Realne, oczywiście jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego na rynkach finansowych. Na przykład rozpad strefy euro. My nie jesteśmy w strefie euro, ale to się odbije na rynkach finansowych. Nie przewiduję jednak takiego czarnego scenariusza.

Podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. O tym mówiło się dużo.

Aktywność zawodową ,czyli wiek produkcyjny mamy jeden z najniższych w Europie. To jest gdzieś 53-54 procent, podczas gdy w Unii Europejskiej dochodzi do 70 procent. Więc jedyne, co możemy robić, to podnosić wiek emerytalny. To jest jak najbardziej słuszne.

_ Nie będzie świętych krów _ - mówi Donald Tusk i zapowiada, że od 2012 rolnicy będą musieli płacić za siebie ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, w zależności od wielkości gospodarstwa.

Problem reformy KRUS-u był dyskutowany 20 lat i nie było żadnej koncepcji, tutaj ona przynajmniej jest. Ma być ewolucyjne przejście z koncepcjami połowy składki od 6 do 15 hektarów, powyżej 15 jak wszyscy a później wprowadzenie pełnej rachunkowości. Uważam to za możliwe i słuszne.

_ Podniesiemy o 2 procent składkę rentową po stronie pracodawców _ – zapowiada premier. Od razu pojawia się pytanie o bezrobocie. Czy może wzrosnąć?

Przypomnę, że w 2007 roku składka rentowa wynosiła 13 procent. Połowę płacił pracownik a połowę pracodawca, czyli po 6,5 procent. Obniżono ją wtedy o 7 procent, ale nie w podziale równym, obniżono pracownikom o 5 procent a pracodawcom o 2 procent. To zabrało budżetowi około 20 miliardów złotych rocznie. Teraz jest pomysł powrotu do starej stawki dla pracodawcy.

W koszykówce czy siatkówce jest coś takiego jak _ zmiana powrotna _. Zawodnik schodzi, posiedział na ławce i wraca na boisko.

Czyli pracodawcy odetchnęli na _ ławce _ a teraz znowu będą musieli wysupłać z portfeli te pieniądze.

Dokładnie tak. Teraz żyjemy w innych czasach i innej sytuacji. Wtedy ta obniżka była trochę _ pod publiczkę _. Proszę spojrzeć, że ta obniżka dała zarabiającym 1500 złotych dodatkowo 70 złotych. Dla nich to potężna suma, ale tym którzy zarabiali powyżej 3600 dało to 200 złotych. To jest to niesprawiedliwe dzielenie wspólnego dobra. Ale to zostało, premier zawahał się w tej kwestii i nie chciał ruszać domowych budżetów.

Pyta Pan o bezrobocie. Odpowiem tak, jeżeli ktoś miałby z powody tych dwóch procent wzrostu kosztów pracy upaść - to rzeczywiście lepiej niech firmę zlikwiduje.

Na drugiej stronie czytaj o podwyżkachdla policjantów i żołnierzy.

Kilka dni temu mówił Pan, _ żereforma finansów publicznych musi polegać na cięciu wydatków państwa. Tutaj są największe możliwości _. Premier myśli chyba podobnie. Zapowiada zmiany w becikowym. Zamożni Polacy z II progu podatkowego otrzymają ulgę tylko od trzeciego dziecka. Podobnie z becikowym.

Premier ogłosił rozdzielanie wspólnie wypracowanych środków w sposób bardziej sprawiedliwy. To znaczy bogatsi będą ponosić większe ciężary, a biedniejsi mniejsze. To sprawiedliwe.

Ale zapowiedział też podwyżki dla policjantów i żołnierzy o 300 złotych.

Nie dziwi mnie to. Bezpieczeństwo staje się dobrem bardzo pożądanym. Wystarczy wspomnieć o 11 listopada w Polsce. W związku z tym, że jest to usługa bardzo ważna, uważam że nie ma tu innego wyjścia, jak zastosować stymulanty materialne.

Wracając do finansów publicznych. Premier między wierszami powiedział, że deficyt w 2015 roku ma wynieść 1 procent.

To byłoby osiągnięcie standardu światowego. Gdyby się to udało, byłoby doskonale.

W ostatniej rozmowie z Money.pl prognozował pan wzrost w przyszłym roku o około 3 procent PKB, premier taki właśnie zapowiadał. Więc chyba znamy wariant budżetu, który zostanie wybrany?

Obstaje ciągle przy tych 3 procentach. Jeżeli nie wydarzy się coś naprawdę złego, taki wynik powinniśmy osiągnąć.

Ale giełdy nie zareagowały pozytywnie. Po expose były spadki. Rynki finansowe nie wierzą w te zapowiedzi?

Myślę, że nawet jak będzie jakiś efekt, to dopiero w przeciągu kilku dni. Może wystąpić na przykład w poniedziałek, po przeanalizowaniu wszystkich poruszanych przez premiera spraw.

Premier expose zakończył słowami: - _ Uwierzcie w przyszłość Polski. My wierzmy _. Te zapowiedzi uchronią nas przed kryzysowym bólem głowy?

Uważam, że było to bardzo dobre wystąpienie które jak powiedziałem na początku zapowiada prawdziwe reformy finansach publicznych. Zrealizowanie tych projektów daje Polsce na prawdę olbrzymie szanse.

Echa expose Donalda Tuska w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t191275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/becikowe;dla;nielicznych;ciecie;ulg;i;reforma;emerytur,159,0,969631.html) Becikowe dla nielicznych, cięcie ulg i reforma emerytur Donald Tusk zapowiedział w Sejmie gruntowne zmiany. Dotkną rolników, mundurowych, górników, a nawet... księży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/expose;zatrzeslo;gielda;kghm;w;dol;o;prawie;10;procent,213,0,969429.html) Expose zatrzęsło giełdą. KGHM w dół o prawie 10 procent Przecena akcji kombinatu miedziowego z Lubina odpowiada za niemal cały spadek WIG20.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/polski;zloty;umacnia;sie;po;expose;tuska,35,0,969763.html) Zobacz reakcję walut po expose premiera Wystąpienie premiera spodobało się rynkom finansowym. Wartość polskiej waluty rośnie.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)