Notowania

Przejdź na
gospodarka polski
31.10.2012 09:44

Wskaźnik PMI niższy niż we wrześniu

Wciąż spada wielkość produkcji i liczba zamówień. Producenci zatrudniają coraz mniej chętnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku tego roku wyniósł 47,3 pkt wobec 47,0 pkt we wrześniu - wynika z dzisiejszych danych HSBC. Oznacza to pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym.

_ - W październiku wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz aktywność zakupowa ponownie odnotowały spadki, jednak w tempie nieco słabszym niż we wrześniu _ - czytamy w komentarzu do danych HSBC, opracowanych przez Markit.

Dodano, że _ producenci ponownie zmniejszyli zaległości i obniżyli poziom zatrudnienia i to w najszybszym tempie od trzech lat _. _ Ponadto presja inflacyjna w sektorze pozostała słaba ze względu na spadek zarówno cen wyrobów gotowych, jak i kosztów produkcji w październiku W październiku wskaźnik PMI pozostał poniżej neutralnego poziomu siódmy miesiąc z rzędu _ - podano.

_ - Wskaźnik nieznacznie wzrósł z wrześniowej wartości 47,0, która była najniższa od 38 miesięcy, odnotowując poziom 47,3 w październiku. Najnowszy odczyt nadal jest drugim najsłabszym w trwającym okresie odczytów poniżej progu 50,0. W najnowszym okresie badań negatywny wpływ na główny wskaźnik miały wszystkie jego subindeksy _ - napisano.

Z badania wynika, że największy wpływ na pogorszenie warunków w sektorze miał spadek liczby nowych zamówień.

Październikowe dane wskazały na brak presji inflacyjnej w polskim sektorze przemysłowym.

_ - Średnie koszty produkcji spadły po raz trzeci w ciągu ostatnich czterech miesięcy, co uzasadniano słabym popytem na surowce oraz umocnieniem złotego. Z kolei ceny pobierane za wyroby gotowe spadły czwarty miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od lutego 2010 roku. Firmy uzasadniały spadające ceny dużą konkurencją, niższymi cenami surowców oraz utrzymaniem cen eksportowych _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci są zaskoczeni. Jest znacznie lepiej Niemal we wszystkich krajach rosną indeksy. Gorzej wypada tylko...
Polski przemysł wyraźnie zwalnia. Zobacz najnowsze dane Analitycy spodziewali się wyraźnie lepszego odczytu za wrzesień.
Globalna gospodarka mocno spowalnia. Polska nie jest zieloną wyspą To druga fala kryzysu. Najnowsze dane ze światowego przemysłu są najgorsze od 3 lat.
Tagi: gospodarka polski, pmi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz