Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spada 5 miesiąc z rzędu

0
Podziel się

Blisko 70 procent badanych przedsiębiorstw wskazało, że w ostatnim czasie ograniczyło lub utrzymało na dotychczasowym poziomie wysokość ogólnych kosztów prowadzonej działalności

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spada 5 miesiąc z rzędu
(alonzo76ok/CC/Flickr)
bEqaUSGJ

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w październiku o 0,8 punkta w porównaniu z poprzednim miesiącem - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

_ - Od pięciu miesięcy wskaźnik obniża się, a jego wzrost z lutego i marca bieżącego roku miał charakter krótkotrwały. Obecnie spośród dziewięciu składowych, sześć działa w kierunku spadku inflacji, a trzy w kierunku jej wzrostu. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu starają się obniżać koszty, zaś o zbyt swych towarów i usług konkurują ceną _ - napisano w komunikacie.

BIEC poinformowało, że czynniki, które w największym stopniu przyczyniły się do spadku wskaźnika związane są z kosztami prowadzenia działalności gospodarczej. _ - Przede wszystkim w ostatnim czasie przedsiębiorcy obniżali koszty pracy. Spadały one od wiosny, zaś szczególnie szybko podlegały redukcji w ostatnich miesiącach. Wzrost wydajności pracy poprawia sytuację finansową firm i zwiększa ich konkurencyjność. Przejściowo jednak, we wstępnej fazie ożywienia gospodarczego nie przyczynia się do wzrostu zatrudnienia _ - napisano.

bEqaUSGL

_ - Pozostałe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, a więc koszty związane z zakupem materiałów i surowców do produkcji, koszty magazynowania i transportu oraz koszty zarządu również zmniejszały się. Blisko 70 proc. badanych przedsiębiorstw wskazało, że w ostatnim czasie ograniczyło lub utrzymało na dotychczasowym poziomie wysokość ogólnych kosztów prowadzonej działalności _ - dodano.

BIEC wskazuje, że o silnej konkurencji cenowej, na jaką obecnie wystawieni są uczestnicy rynku, decyduje słabość ożywienia gospodarczego i powolne odradzanie się popytu.

Autorzy badania zaznaczają, że spośród czynników działających w kierunku wzrostu inflacji wymienić należy nieznaczny wzrost oczekiwań przedsiębiorców dotyczących kształtowania się w najbliższej przyszłości cen produkowanych przez nich wyrobów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqaUSGR
bEqaUSHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)