Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wsparcie dla OZE. Rząd wciąż myśli nad strategią

0
Podziel się:

Rząd zmienia podejście do wspierania odnawialnych źródeł energii. Ma się ono skoncentrować na etapie inwestycji, a warunki produkcji mają pozostać rynkowe.

Wsparcie dla OZE. Rząd wciąż myśli nad strategią
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Rząd zmienia podejście do wspierania odnawialnych źródeł energii. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że wsparcie dla nich skoncentruje się na etapie inwestycji, natomiast warunki produkcji sektora OZE mają być _ maksymalnie rynkowe _.

Podczas dzisiejszej debaty na temat opłacalności realizacji inwestycji w elektrowniach węglowych w Polsce, wicepremier Piechociński oświadczył, że w rządzie jest już zgoda, co do modelu wsparcia dla OZE. _ - Polska energetyka odnawialna ma być budowana na zasadzie wsparcia na poziomie zakupu czy instalowania technologii, a ma być maksymalnie rynkowa w obszarze bieżącej eksploatacji _ - powiedział.

Dzisiejszy system wsparcia OZE przewiduje dotowanie energii w nich produkowanej za pomocą tzw. zielonych certyfikatów, które potem można sprzedać na rynku. Oparte na podobnych założeniach rozwiązanie znajdowało się w projekcie ustawy o OZE, stanowiącej część tzw. dużego trójpaku energetycznego, jednak - jak wynika ze słów wicepremiera - podejście to uległo zmianie.

Piechociński oświadczył w czasie debaty, że uzgodnił z premierem Donaldem Tuskiem, iż _ trójpak _ trafi do podpisu prezydenta jeszcze przed końcem roku. Projekty są na razie na etapie prac na poziomie rządu.

W opinii branży OZE, brak ustawy o odnawialnych źródłach blokuje _ zielone inwestycje _ w Polsce, a to może grozić poważnymi konsekwencjami za nierealizowanie celów klimatycznych UE. Minister gospodarki zwrócił z kolei uwagę, że brak ostatecznych rozstrzygnięć kwestii wsparcia dla OZE jest także istotnym elementem niepewności dla realizowania inwestycji w konwencjonalne źródła energii. Stąd - jak dowodził wicepremier - potrzebny jest pośpiech w przyjęciu _ trójpaku _.

W czasie debaty prezes PSE Henryk Majchrzak zwrócił uwagę na znaczenie _ inteligentnego _ wpuszczania OZE do systemu energetycznego dla jego bezpieczeństwa, przypominając, że OZE pracują niestabilnie i nie zawsze dostarczają energii, a system musi się bilansować, bez względu na ich produkcję.

_ Jeżeli pan premier Piechociński mówi, że OZE trzeba dopuszczać do systemu w sposób inteligentny, to jeden z elementów ryzyka mamy rozwiązany _ - podkreślił Majchrzak.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ceny energii powinny być jak najniższe" Wicepremier podkreślił, że konkurencyjność gospodarki, jakość życia coraz bardziej zależy od energetyki.
Gaz łupkowy szansą na walkę z ubóstwem? Rozwinięcie technologii wydobywania łupków może ulżyć pięciu milionom brytyjskich gospodarstw, mających dziś problemy z zapłaceniem rachunków. A ekolodzy to ignorują.
Tusk: trzeba szukać pieniędzy na walkę z... Chodzi przede wszystkim o finansowanie staży.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)