Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wspólna Polityka Rolna. Dostaniemy z Unii 42 mld euro

0
Podziel się:

To o prawie trzy miliardy więcej, niż w ciągu ostatnich pięciu lat - cieszy się minister rolnictwa.

Wspólna Polityka Rolna. Dostaniemy z Unii 42 mld euro
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEChrBhN

Ponad 42 mld euro przypadnie Polsce na realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w w latach 2014-2020. W ciągu ostatnich pięciu lat było to 39,2 mld euro - poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba (na zdjęciu). Dodał, że resort pracuje nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wiadomo już, że 25 proc. środków z tzw. II filara, czyli z puli przeznaczonej na rozwój obszarów wiejskich, zostanie przesunięta na dopłaty bezpośrednie. Dzięki temu rolnik otrzyma do hektara ok. 240 euro. - _ Taka decyzja Polski o przesunięciu środków została już zgłoszona do Komisji Europejskiej w końcu grudnia _ - poinformował minister.

Kalemba zaznaczył, że II filar WPR zostanie dofinansowany z budżetu krajowego w wysokości 35 proc. Oznacza to, że na rozwój rolnictwa i wsi będzie 13,5 mld euro. Ponadto, w tym tygodniu Rada Ministrów uchwaliła, że na rozwój infrastruktury i przedsiębiorczość na wsi przeznaczy z Funduszu Spójności 5,2 mld euro. - _ Dzięki temu będziemy kontynuować wielki projekt modernizacji polskiej wsi _ - powiedział minister.

bEChrBhP

Na modernizacje gospodarstw resort chce przeznaczyć do 2020 r. 2,8 mld euro. W latach 2007-2013 na ten cel było 2,5 mld euro. Ministerstwo chce te pieniądze skierować głównie na dofinansowanie inwestycji w obiekty inwentarskie do produkcji trzody, bydła mlecznego i mięsnego.

Kalemba wyjaśnił, że prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 są w resorcie rolnictwa zaawansowane.

Nowy program na lata 2014-2020 będzie wymaga także przygotowania ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdaniem ministra Agencja jest już gotowa do podjęcia nowych zadań, ale czeka na szczegółowe decyzje, bo to będzie w niektórych przypadkach wymagało zmiany programów informatycznych i uzyskania akredytacji.

Nabór wniosków na nowy PROW rozpocznie się w 2014 roku, a na działania inwestycyjne w 2015 r. Minister przypomniał, że na programy rolno-środowiskowe przewidziano 30 proc. środków PROW.

bEChrBhV

Wdrożenie programów przeznaczonych dla polskiej wsi, rolnictwa i przetwórstwa będzie najważniejszym w tym roku zadaniem ministerstwa - podkreślił Kalemba.

Czytaj więcej w Money.pl

bEChrBiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)