Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspomnienia robotników przymusowych III Rzeszy po polsku i po niemiecku

0
Podziel się:

W Warszawie została zaprezentowana książka, zawierająca opowiadania, listy, wiersze, rysunki i fragmenty pamiętników robotników przymusowych Trzeciej Rzeszy.

Opublikowana pod redakcją Heide Rieck Wotke nosi tytuł "Doch seht wir leben", po polsku - "Spójrzcie, jednak żyjemy". Zawiera teksty i rysunki byłych robotników przymusowych z ośmiu krajów, w tym z Polski.
Na spotkaniu z młodzieżą w siedzibie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Heide Rieck Wotke powiedziała, że impulsem do stworzenia takiej książki było spotkanie z byłymi robotnikami przymusowymi w 2001 roku w Bochum, które głęboko przeżyła.
Swoje zapiski z tamtych mrocznych czasów odczytał młodzieży Marian Mickiewicz z Warszawy, który jako 18-latek był przymusowym robotnikiem w Bochum.
Książka "Spójrzcie, jednak żyjemy" jest świadectwem przeżyć, wewnętrznego oporu i rozpaczliwego pragnienia życia tych, którzy byli ofiarami nazizmu. Po Niemczech Polska jest drugim krajem, w którym zaprezentowano tę ważną książkę. W tym i przyszłym roku będzie prezentowana w pozostałych krajach Europy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)