Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wstąpienie do ERM2 zahamuje spadek wartości złotego?

0
Podziel się:

Kotecki: Polska wejdzie do przedsionka euro do połowy 2009.

Wstąpienie do ERM2 zahamuje spadek wartości złotego?
(PAP/Paweł Supernak)

Wstąpienie Polski do mechanizmu ERM2 powinno zakończyć osłabienie złotego - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

_ - Deprecjacja nie bierze się z czynników fundamentalnych. Spowolnienie, które obserwujemy przyszło z zewnątrz. To nie jest kwestia wewnętrznych uwarunkowań, czy negatywnych tendencji, to się dzieje przez kanał eksportowy i inwestycyjny. Niepewność bierze się również stąd, czy przystąpimy do ERM2. Samo wstąpienie spowoduje, że nastąpi silny wzrost wiarygodności i zakończenie deprecjacji PLN _ - powiedział Kotecki.

Raport Money.pl
*Za wejście do strefy euro zapłacimy 3,5 mld złotych * Na początku lutego możliwe jest rozpoczęcie rozmów z Komisją Europejską i EBC w sprawie wejścia do ERM2. Wcześniej premier będzie przekonywał do tego posłów. zobacz raport Money.pl

_ - Osłabienie nie ma uzasadnienia w fundamentach, wynika z kiepskiego sentymentu na rynku. Nie widać powodów fundamentalnych do osłabienia. Są to kwestie psychologiczne być może spekulacyjne, nie związane z kondycją gospodarki _- powiedziała z kolei wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Raport Money.pl
*Dziś Polska nie przyjęłaby euro * Money.pl sprawdził, jak wyglądają przygotowania Polski do przyjęcia europejskiej waluty w chwili, gdy obejmie on swoją funkcję. zobacz raport Money.pl

Polska planuje wstąpienie do mechanizmu ERM2 w połowie tego roku, jednak złoty od początku roku silnie tracił, a część ekonomistów powątpiewała, czy wejście z silnymi wahaniami kursowymi będzie sensowne.

- _ W mojej ocenie, to co szybko przyczyni się do zmniejszenia zmienności wahań to prowadzenie zdyscyplinowanej polityki gospodarczej, a w szczególności budżetowej _ - powiedział Kotecki.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)