Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wszczęto śledztwo w sprawie szpiegostwa w ENEI

0
Podziel się:

Doniesienie do prokuratury złożyła Rada Nadzorcza.

Wszczęto śledztwo w sprawie szpiegostwa w ENEI
(EPA/PAP)

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła śledztwo w sprawie szpiegostwa gospodarczego w spółce ENEA S.A. - poinformowała rzeczniczka tej prokuratury Magdalena Mazur-Prus.

_ - Postanowiono wszcząć śledztwo i powierzyć jego prowadzenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Postępowanie dotyczy złamania prawa kodeksu spółek handlowych i zwalczania nieuczciwej konkurencji _ - powiedziała Mazur-Prus.

Zarząd ENEI w czerwcu tego roku podpisał ze spółką doradczą TFS umowę na świadczenie usług w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego i informatycznego. Sposób działania spółki doradczej wzbudził jednak niepokój rady nadzorczej firmy, która w sierpniu złożyła doniesienie do prokuratury. Jednocześnie rada zleciała innej firmie doradczej przeprowadzenie audytu w tej sprawie. Rada złożyła doniesie do prokuratury.

_ - Z audytu nie wynika, że doszło do przestępstwa, ale działania spółki TFS mogły w przyszłości doprowadzić do łamania ustawy o ochronie danych osobowych i danych niejawnych, w tym strategicznych dla działalności firmy. Dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę i zlecieliśmy wykonanie audytu _ - powiedział PAP przewodniczący Rady nadzorczej ENEI Michał Łagoda.

PAP nie uzyskał komentarza na temat przedmiotu śledztwa od firmy TSF, która jest zarejestrowana w Warszawie i nie dysponuje informacjami kontaktowymi na stronie internetowej, ani książce telefonicznej.

Tymczasem w koncernie od 9 września trwa spór zbiorowy związkowców z zarządem firmy. Ich zdaniem, zarząd nie wywiązuje się z obowiązku informowania załogi o procesie prywatyzacyjnym. W przeprowadzonym w minioną środę referendum za strajkiem opowiedziały się - według związkowców - 94 proc. osób biorących w nim udział, co daje związkowcom prawo do zorganizowania strajku.

Ministerstwo Skarbu Państwa twierdzi, że w referendum wzięło udział jedynie nieco ponad 48 proc. wszystkich pracowników ENEI i tym samym nie można stwierdzić, że pracownicy całego koncernu sprzeciwiają się prywatyzacji tej spółki.

ENEA jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do ENEI należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Obecnie zakupem akcji ENEA S.A. zainteresowany jest niemiecki koncern energetyczny RWE. Został on dopuszczony do kolejnego etapu negocjacji w sprawie zakupu akcji.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)