Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WTO zaniepokojone interwencjami w kursy walut

0
Podziel się:

Szef WTO Pascal Lamy uważa, że takie kroki prowadzić mogą do wzrostu protekcjonizmu.

WTO zaniepokojone interwencjami w kursy walut
(PAP/EPA)

Szef Światowej Organizacji Handlu WTO Pascal Lamy powiedział wywiadzie dla niemieckiej gazety _ Welt am Sontag _, że nieskoordynowane interwencje państw w kursy ich walut mogą prowadzić do wzrostu protekcjonizmu.

O ile próby manipulowania kursami walut stanowią powód do zmartwień, o tyle nie są one jeszcze wystarczająco dużym problemem by ogłaszać, że świat wkroczył w nową wojnę walutową - uważa Lamy.

Szef WTO podkreślił jednak, że interwencje na rynkach walutowych to znak widocznych _ napięć i tarć _ pomiędzy poszczególnymi graczami i dodał, że zarówno on jak i wielu innych ekspertów uważa, że mogą one nasilać tendencje protekcjonistyczne.

*O podsycanie napięć na *międzynarodowych rynkach finansowych oskarżane są zwłaszcza Chiny i Stany Zjednoczone.
Lamy zgodził się z powszechną na Zachodzie opinią, że sztucznie zaniżony jest kurs chińskiej waluty, ale dodał, że _ nie jest jasne, czy wyższy kurs juana stworzyłby automatycznie więcej miejsc pracy w Ameryce _. Pekin krytykowany jest za utrzymywanie zaniżonego kursu juana, co daje chińskim eksporterom istotną przewagę konkurencyjną.

Zagrożenia związane z interwencjami niektórych państw w kursy ich walut, nazywanymi ostatnio wojną walutową, zdominowały szczyt G20 zorganizowany wcześniej w październiku w Kyongju w Korei Płd. Ministrowie finansów krajów G20 zareagowali na ten trend postanowieniem, że ich rządy zrezygnują z konkurencyjnego dewaluowania swoich walut i zmierzać będą do _ bardziej rynkowo zorientowanego systemu walutowego _.

W przeddzień szczytu w Kyongju szef WTO ostrzegał, że brak współpracy pomiędzy uczestnikami rynku wymiany walutowej może podważyć _ kruche ożywienie gospodarcze _ na świecie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t113881.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;czekaja;na;wielki;krok;rosji,213,0,695765.html) Amerykanie czekają na wielki krok Rosji Biały Dom twierdzi, że za rok ten kraj będzie gotów do wejścia do Światowej Organizacji Handlu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t85127.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pekin;chce;sciagnac;swiatowa;produkcje;high-tech,130,0,695170.html) Pekin chce ściągnąć światową produkcję high-tech Chiny w tej chwili głównie montują produkty elektroniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t111448.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;chca;silnego;juana;bedzie;wojna;handlowa,131,0,684163.html) Amerykanie chcą silnego juana. Będzie wojna handlowa? USA uważają, że Chiny sztucznie zaniżają kurs swojej waluty.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)