Notowania

wybór szefa mfw
28.06.2011 19:11

Wybór Lagarde przesądzony? Ma poparcie USA

Zgodnie z niepisaną umową, od początku istnienia MFW stanowisko jego dyrektora pełnią Europejczycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rząd USA poparł w ostatniej chwili kandydaturę Christine Lagarde na dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Stany jako największy kontrybutor do puli MFW posiadają tam najsilniejszy głos.

Zarząd wykonawczy MFW zbiera się dziś wieczorem czasu polskiego, aby dokonać ewentualnie wyboru nowego dyrektora; wcześniej zapowiadano to na czwartek. Wakat powstał po aresztowaniu pod zarzutem próby gwałtu na hotelowej pokojówce poprzedniego szefa Funduszu Dominique'a Strauss-Kahna i jego rezygnacji z urzędu.

Jedynym kontrkandydatem Lagarde, wpływowej w Europie minister gospodarki Francji, jest prezes banku centralnego Meksyku, Agustin Carstens. Oprócz poparcia USA, Lagarde ma za sobą poparcie krajów europejskich i Chin. Za wyborem Carstensa opowiadają się kraje Trzeciego Świata.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t139657.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/adwokat;celebrytow;wybroni;szefa;mfw,238,0,831982.html) Adwokat celebrytów. Wybroni szefa MFW? - Wyjątkowy talent i szerokie doświadczenie minister Lagarde zapewnią bezcenne przywództwo tej niezbędnej instytucji (MFW) w dramatycznym okresie dla światowej gospodarki _ - oświadczył rano amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner.

USA jako największy kontrybutor do puli MFW posiada tam najsilniejszy głos; głosy są ważone w zależności od wkładu finansowego danego państwa. Zgodnie z niepisaną umową, od początku istnienia MFW stanowisko jego dyrektora pełnią Europejczycy, zaś funkcja szefa bliźniaczej instytucji, Banku Światowego, przypada Amerykanom.

Na drugiej stronie przeczytasz, dlaczego Lagarde zarzuca się stronniczość

W tym roku jednak po rezygnacji Strauss-Kahna w aurze skandalu i w czasie kryzysu zadłużeniowego w Unii Europejskiej w związku z niewypłacalnością Grecji, nasiliły się głosy, że kierownictwo MFW należy oddać przedstawicielowi Trzeciego Świata. Naciskały na to kraje tego obszaru, zarzucając USA i Europie ekonomiczny imperializm.

Ubiegając się o stanowisko Lagarde argumentowała, że tylko Europejczyk poradzi sobie z kierowaniem MFW w okresie, gdy największym problemem jest grecki kryzys zadłużeniowy. Jej kandydatura dostała się jednak pod ogień krytyki, w tym nawet w Europie - sprzeciwiał się jej m.in. wpływowy tygodnik brytyjski _ The Economist _.

Krytycy zwracają uwagę, że stojąc na czele MFW Lagarde może nie być bezstronna w organizowaniu pomocy tej instytucji w celu rozwiązania kryzysu w Europie. Ze wszystkich krajów Starego Kontynentu Grecja jest największym dłużnikiem banków francuskich. Jako francuska minister Lagarde stanowczo sprzeciwiała się pełnej restrukturyzacji długu Grecji, chyba że za zgodą banków.

W tej sytuacji administracja USA do ostatniej chwili wstrzymywała się z oficjalnym poparciem kandydatury Francuzki. Rząd amerykański uzasadniał to niechęcią do narzucania swej woli reszcie świata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;szef;mfw;kogo;popiera;rosja,240,0,840176.html) Nowy szef MFW: Kogo popiera Rosja? Premier Rosji Władymir Putin wypowiada się pozytywnie o francuskiej kandydatce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/francuska;minister;faworytka;na;szefa;mfw,248,0,832504.html) Francuska minister faworytką na szefa MFW? Według niemieckiej prasy następcę Strauss-Kahna na stanowisku szefa MFW może być francuska minister gospodarki i finansów Christine Lagarde.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t139603.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;wszyscy;potepiaja;strauss-kahna,222,0,832478.html) Nie wszyscy potępiają Strauss-Kahna Reakcje na aferę wokół byłego szefa MFW uwydatniają różnice co do tego, jak kraje radziły sobie z przestępstwami seksualnymi.
Tagi: wybór szefa mfw, mfw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz