Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS będzie walczył o dopłaty dla rolników

0
Podziel się:

PiS deklaruje wyodrębnienie z MSZ działu administracji zajmującego się członkostwem Polski w UE i powołanie Ministerstwa Integracji Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS będzie walczył o dopłaty dla rolników
(PAP/Rafał Guz)

Ministerstwo Integracji Europejskiej, walka o stanowiska w UE dla Polaków, zabiegi o wyrównanie dopłat dla polskich rolników, stworzenie wspólnej polityki rodzinnej - to część programu, z którym PiS rusza do eurowyborów. Z listami wyborczymi partia czeka na marzec.

W programie przyjętym w minioną sobotę PiS podkreśla, że członkostwo w Unii Europejskiej powinno być traktowane jako narzędzie realizacji polskich interesów narodowych.

PiS deklaruje wyodrębnienie z MSZ działu administracji zajmującego się członkostwem Polski w UE i powołanie Ministerstwa Integracji Europejskiej. Partia zapowiada też przygotowanie projektu ustawy, który ma pozwalać na nabywanie ziemi wyłącznie polskim rolnikom, wyrównanie dopłat bezpośrednich, zwiększenie środków z funduszy spójności na wieś.

PiS proponuje, aby UE, dla zażegnania kryzysu demograficznego, prowadziła wspólną politykę prorodzinną, która miałaby się stać jednym z filarów Unii.

Według PiS fatalnie dla naszego kraju wygląda podział stanowisk w dyplomacji europejskiej, a także stanowisk dyrektorskich, w szczególności dyrektorów generalnych, co należy zmienić.

PiS zaznacza również w programie, że Partnerstwo Wschodnie jest zbyt słabym instrumentem. _ Naszym celem będzie wejście całego obszaru Europy Wschodniej na ścieżkę członkostwa w Unii Europejskiej. Zaproponujemy nowe pogłębione instrumenty współpracy z państwami tego obszaru, dwustronne i międzynarodowe, które realnie będą zbliżały je do integracji transatlantyckiej _ - czytamy w programie.

_ Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska podejmie raz jeszcze wysiłek nadania nowej dynamiki wspólnocie, opartej o zasadę solidarności, współdziałania państw narodowych na podstawie i w granicach prawa międzynarodowego, w nieprzekraczalnych ramach narodowych konstytucji _ - deklaruje PiS w programie.

Spełnieniu tego postulatu ma służyć m.in. przyjęcie ustawy _ o wykonywaniu suwerenności państwa _. Ma ona określać _ zasady prymatu kompetencji narodowych w stosunkach z organizacjami międzynarodowymi _.

W programie PiS stawia diagnozę sytuacji w UE; według partii Unia cierpi m.in. na przeregulowanie, nierówność polityczną, deficyt demokracji, zanik wartości, tożsamości cywilizacyjnej, utratę zaufania ze strony obywateli oraz rozpad na kilka kręgów integracji. _ Nie będziemy wprowadzać Polski do żadnych dobrowolnych rozwiązań pogłębiających stopień integracji europejskiej, które nie będą spełniać kryterium jednoznacznego sprzyjania polskim interesom, i zrezygnujemy z tych obiektywnie niekorzystnych rozwiązań pogłębionej współpracy, do których już została Polska włączona _ - obiecują politycy PiS.

PiS ma zamiar bronić w UE polskiej tożsamości narodowej, tradycji, kultury oraz _ polskiego modelu życia i obyczajów _.

Priorytetem ma być dobry program, a ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące list mogą poczekać. - _ Poważnie traktujemy wyborców. Najpierw przyjęliśmy program, który zawiera część europejską. Na ogłoszenie list mamy czas do 15 kwietnia, dlatego nie ma co się spieszyć _ - powiedział Joachim Brudziński.

Szef PiS Jarosław Kaczyński sugerował niedawno, że _ jedynki _ list wyborczych PiS mogłyby być ogłoszone na przełomie lutego i marca. Ale - jak dowiaduje się PAP - bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to w połowie marca.

Najpierw wstępne projekty list przygotują zarządy okręgowe, te zostaną zweryfikowane przez rady regionalne PiS. Ostateczne decyzje podejmie ścisłe kierownictwo partii - Komitet Polityczny. Ten proces - podkreślił Brudziński - jeszcze się nie skończył

Na razie trwają wstępne przymiarki do list wyborczych, pojawiła się _ giełda nazwisk _. W Warszawie _ jedynką _ może zostać prof. Zdzisław Krasnodębski; na Mazowszu - poseł PiS, b. minister skarbu Wojciech Jasiński. Liderem listy pomorskiej będzie posłanka, była szefowa MSZ Anna Fotyga.

Europoseł PiS Marek Gróbarczyk zostanie _ jedynką _ w okręgu Lubusko-Zachodniopomorskim; europoseł Tomasz Poręba na Podkarpaciu a europoseł Janusz Wojciechowski w okręgu łódzkim.

Poseł Andrzej Jaworski jest przymierzany do liderowania na liście w woj. kujawsko-pomorskim. Na Dolnym Śląsku partia może postawić na wiceprezesa Adama Lipińskiego. Coraz pewniejsze wydaje się, że jedynką listy małopolsko-świętokrzyskiej będzie poseł Andrzej Duda.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)