Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory do Parlamentu Europejskiego. SLD marzy o 10 mandatach

Czy profesor Iwiński, który jest jedynką tej partii w wyborach do PE z Warmii, Mazur i Podlasia, ma realne szanse na mandat?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zdaniem sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego prof. Iwiński, który jest jedynką tej partii w wyborach do PE z Warmii, Mazur i Podlasia, ma realne szanse na mandat. Z tego okręgu kandydują też olimpijka Anna Jesień i samorządowcy.

Listę kandydatów SLD do Parlamentu Europejskiego z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego zaprezentowano podczas rady wojewódzkiej partii. - _ Liczymy w kraju na zdobycie 10 mandatów _ - powiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. _ - Naprawdę realnie liczymy na mandat z tego okręgu _ - dodał.

Sam Iwiński, który mandaty poselskie w kolejnych kadencjach uzyskuje z woj. warmińsko-mazurskiego, nie chciał oceniać swoich szans wyborczych, powiedział, że bardzo krytycznie ocenia ordynację wyborczą w wyborach do PE i przypomniał, że _ już raz, w 2009 roku, omal posłem do PE nie został _.

Iwiński zapowiedział, że wkrótce rozpocznie objazd po tym okręgu wyborczym, zaznaczył, że chce odbyć spotkania z wyborcami w każdym powiecie.

_ - Chcę przekazać ludziom, że w Brukseli podejmuje się wiele ważnych dla każdego z nas decyzji. Nie ukrywam, że uważam, że potrzebna jest reforma UE tak, by stała się ona bardziej przyjazna ludziom ubogim, jestem otwarty na dialog z wyborcami _ - powiedział Iwiński.

Na listach SLD z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego znaleźli się też samorządowcy: wiceburmistrz Augustowa Izabela Agnieszka Piasecka (miejsce 6), wójt Prostek Bożena Waleria-Bagan (miejsce 10) i radna Suwałk Bożena Topczyłko (miejsce 9). Z miejsca 7 kandyduje lekkoatletka, olimpijka Anna Jesień, która prezentując swoją kandydaturę powiedziała, że _ niedawno zamieszkała na Mazurach _ (w okolicach Szczytna- PAP) i dodała, że w PE chce się zajmować sprawami sportu.

Gawkowski dodał, że wkrótce do 13,5 mln mieszkań w całym kraju trafią ulotki z programem wyborczym SLD.

Podczas konferencji prasowej działacze SLD zaprezentowali także _ kandydatów na kandydatów w wyborach samorządowych _. W Olsztynie o fotel prezydenta miasta ma walczyć Andrzej Ryński (był już prezydentem Olsztyna i marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego), w Elblągu ma nim być Janusz Nowak (kandydował w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga, jest radnym tego miasta), w Ełku o stanowisko prezydenta miasta ma walczyć Ireneusz Dzienisiewicz (obecny radny).

Zarówno Ryński jak i Nowak przyznali, że nie podjęli jeszcze ostatecznych decyzji o starcie w wyborach samorządowych. _ Prowadzę rozmowy z wieloma środowiskami i organizacjami, bo chcę stworzyć dla siebie szeroki front poparcia. O swojej decyzji poinformuję w maju _ - powiedział Ryński.

Nowak zaś zapowiedział, że _ podda się pod osąd miejskich struktur _. _ Ale najpierw musimy stworzyć dobry program i teraz nad tym pracujemy _ - powiedział.

W konwencji wojewódzkiej SLD uczestniczyło około 100 delegatów, którzy udzielili absolutorium zarządowi partii. Na czele wojewódzkich struktur SLD w warmińsko-mazurskim stoi Władysław Mańkut.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory do parlamentu europejskiego, władysław mańkut, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz