Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. Miliarder kandydatem partii Udar

0
Podziel się:

Swoją kandydaturę ogłosiła dziś także Julia Tymoszenko. Zrezygnowali natomiast Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko.

Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (Wikimedia Commons (CC 3.0))

Poroszenko jest obecnie liderem wyścigu do fotela prezydenckiego na Ukrainie - popiera go 21,2 procent Ukraińców. Na drugim miejscu jest Witalij Kliczko. Ten jednak ogłosił, że startować nie będzie. Partia Udar tym samym poparła kandydaturę byłego ministra spraw zagranicznych, przedsiębiorcy Petro Poroszenki. W wyborach startować będzie także była premier Julia Tymoszenko. Partia Regionów wysunęła kandydaturę sojusznika obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Mychajły Dobkina. *Nacjonalistyczna partia Swoboda stawia na swego lidera Ołeha Tiahnyboka. Szef skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora Dmytro Jarosz poinformował, że złożył już dokumenty, by zarejestrować się jako kandydat. *

aktualizacja 18:19

Dobkin, któremu prokuratura zarzuca dążenie do zmiany granic państwowych Ukrainy, jest objęty aresztem domowym w godz. 14-9 czasu lokalnego.

Były gubernator obwodu charkowskiego, na wschodzie kraju, był jednym z inicjatorów zjazdu deputowanych wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy, który zwołano w odpowiedzi na trwające od listopada ubiegłego roku do lutego obecnego roku protesty antyrządowe w Kijowie. Zjazd wyraził poparcie dla Janukowycza.

Na dzisiejszym zjeździe chęć startowania w wyborach prezydenckich 25 maja zgłosiło czterech polityków Partii Regionów, w tym były wicepremier Serhij Tihipko. Zdecydowaną większością głosów wybrano jednak Dobkina.

Decyzję o poparciu kandydatury Ołeha Tiahnyboka delegaci zjazdu Swobody podjęli jednomyślnie. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Na zjeździe partii Postawa Obywatelska wysunięto zaś kandydaturę byłego ukraińskiego ministra obrony Anatolija Hrycenki. Poinformował o tym on sam na swoim profilu na Facebooku.

Tymczasem Centralna Komisja Wyborcza powiadomiła, że otrzymała już wnioski o rejestrację 14 innych kandydatów, m.in. przywódcy Komunistycznej Partii Ukrainy Petra Symonenki.

Szef skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora Dmytro Jarosz wysunął sam swoją kandydaturę na prezydenta, choć - jak podawały media - został wybrany kandydatem na prezydenta podczas zjazdu Prawego Sektora. Na zjeździe tym przed kilkoma dniami zapadła też decyzja o utworzeniu partii Prawy Sektor na bazie ugrupowania pod nazwą Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe (UNA).

Poroszenko i Kliczko jednoczą siły

W przyjętej deklaracji jedności Poroszenko i Kliczko podkreślili, że konsolidują siły i wzywają do tego wszystkie siły demokratyczne, w celu wspólnego zwycięstwa na wyborach prezydenckich i parlamentarnych oraz wyborach mera Kijowa.

_ - Odrzucamy własne ambicje i ogłaszamy wspólnym kandydatem w wyborach prezydenckich Petro Poroszenkę oraz wspólnym kandydatem na stanowisko mera Kijowa Witalija Kliczkę. Zobowiązujemy się także przeprowadzić wspólną kampanię wyborczą do Rady Najwyższej Ukrainy oraz organów samorządu lokalnego _ - napisano w deklaracji.

Obaj politycy obiecali również przeprowadzić reformę samorządu lokalnego i zapewnić szerokie pełnomocnictwa m.in. gospodarcze regionom.

_ - Jedyną szansą na zwycięstwo jest wysunięcie jednego kandydata sił demokratycznych. Zostawmy innym politykom zasadę - gdzie dwóch Ukraińców, tam trzech hetmanów _ - powiedział Kliczko podczas zjazdu partii.

_ Przez ostatni rok nalegałem na wysunięcie jednego kandydata. Powinien to być kandydat, który cieszy się największym poparciem obywateli. Proponuję poprzeć jako jedynego kandydata sił demokratycznych w wyborach prezydenckich Petro Poroszenkę _ - oświadczył lider Udaru.

Poroszenko jest obecnie liderem wyścigu do fotela prezydenckiego na Ukrainie - popiera go 21,2 proc. Ukraińców. Na drugim miejscu w marcowym sondażu ośrodka Socis znalazł się Kliczko z 14,6 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło byłej premier Julii Tymoszenko, na którą chciałoby głosować 9,7 proc. wyborców.

Kliczko, deklarując chęć ubiegania się o stanowisko mera Kijowa, podkreślił, że pragnie przeobrazić to miasto w _ autentycznie europejską stolicę _. _ - Powinniśmy przeistaczać nasz kraj w kraj prawdziwie europejski. A wszystkie reformy zaczynają się od stolic _ - mówił.

_ - Jestem przekonany, że wraz z ukraińskim narodem, w sposób przejrzysty, uczciwy i z otwartą ekipą, uda nam się wygrać i zmienić Ukrainę _ - oświadczył w piątek wieczorem Petro Poroszenko w Winnicy, po ogłoszeniu zamiaru startowania w przedterminowych wyborach 25 maja. Jak podkreślił, skończyły się czasy, gdy politycy okłamywali ludzi.

Poroszenko wyraził przekonanie, że w razie wygranej uda mu się _ zjednoczyć wszystkie ekipy, które uczciwie przeszły cztery miesiące Majdanu i poszerzyć je, w tym również o przedstawicieli wschodu i południa _ kraju.

Obiecał przy tym, że nie będzie budować swego zespołu w kuluarach, a znaleźć się w nim powinni _ najlepsi specjaliści _. _ Zaproponujemy krajowi nowe zasady budowy nowej ekipy (rządzącej), gdzie każdy Ukrainiec będzie mógł odpowiedzieć: popieram ten rząd, tego prezydenta i tę ekipę, reprezentuje ona moje interesy _ - zaznaczył.

Dodał, że uczyni wszystko, by w wyborach mogli zagłosować także obywatele Ukrainy mieszkający na Krymie. _ Jestem przekonany, że odpowiedzialna władza ukraińska zdoła odzyskać Krym i zawsze będzie on ukraiński _ - oświadczył.

Tymoszenko: _ Nie oddam ani centymetra ukraińskiej ziemi _

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że jeśli wygra wybory prezydenckie, to nie odda ani centymetra ukraińskiej ziemi. Partia Batkiwszczyna wysunęła dziś jej kandydaturę na prezydenta.

_ - Na stanowisku prezydenta - jeśli mi je powierzycie - nie oddam więcej agresorowi ani jednego centymetra ukraińskiej ziemi _ - oznajmiła Tymoszenko dziś na zjeździe swojej partii.

Obiecała też, że doprowadzi do powstania skutecznej i zdolnej do wypełniania zadań bojowych armii, niezależnie od tego, jakie stanowisko będzie zajmować, i że armia ta zostanie wyposażona w nowoczesną broń. _ Daję słowo, że służba w ukraińskiej armii będzie honorem _ - zapewniła.

Tymoszenko wyraziła też przekonanie, że nadszedł czas, by sformułować _ konkretne roszczenia materialne pod adresem Federacji Rosyjskiej za aneksję Krymu _. W tym celu należy, jak podkreśliła, zaangażować _ najlepsze firmy prawnicze świata _. Według niej Rosja powinna zapłacić za aneksję Krymu m.in. własnością Federacji Rosyjskiej.

_ - We współczesnym świecie najlepszą ochroną dla Ukrainy jest zjednoczenie z silnymi państwami. Ukraina powinna jak najszybciej stać się pełnoprawnym członkiem UE oraz przyłączyć się do europejskich systemów bezpieczeństwa i obrony _ - zaznaczyła.

Ostrzegła, że jeśli Ukraina tego nie uczyni i pozostanie samotna wobec agresora, to zawsze będzie słaba.

Zaapelowała też o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. _ - Agresor powinien codziennie tracić. Jeśli wszczyna on wojnę we współczesnym świecie XXI wieku, to powinien codziennie notować miliardowe straty i tracić stabilność we własnym państwie _ - podkreśliła.

Wyraziła też przekonanie, że w momencie aneksji Krymu dla reżimu w Rosji rozpoczęło się _ odliczanie wsteczne _. _ Wspólnie ze światem demokratycznym zakończymy historię reżimu autorytarnego na Ukrainie. Demokratyczna Rosja czeka na to już od dawna i Ukraina wykona to zadanie. Pomożemy bratniemu narodowi _ - oświadczyła.

Jaceniuk rezygnuje z kandydatury

Tymczasem premier Arsenij Jaceniuk oznajmił w programie telewizyjnym _ Szuster Live _, że nie zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta. Podkreślił, że jego głównym zadaniem jest teraz wyprowadzenie kraju z kryzysu gospodarczego, a w tym celu należy podejmować niepopularne kroki.

Zapowiedział m.in., że ceny gazu i ogrzewania wzrosną w najbliższych czterech latach o 120 proc., przy czym w najbliższym roku o 40 proc.

Jaceniuk oświadczył też, że Ukraina planuje zmodernizowanie przemysłu obronnego oraz zacieśnienie współpracy wojskowo-technicznej z Zachodem. O stosunkach z Rosją powiedział zaś: _ Jesteśmy gotowi utrzymywać stosunki gospodarcze na zasadzie równości. Jesteśmy gotowi do rozmów, ale razem z naszymi zachodnimi partnerami i społecznością międzynarodową _.

Dodał, że jest przeciwnikiem wprowadzenia wiz dla obywateli Rosji, gdyż _ uderzy to w prostych ludzi _. Wezwał przy tym mieszkańców Krymu, by nie rezygnowali z ukraińskiego obywatelstwa i nie przyjmowali rosyjskich paszportów. _ Pozostańcie Ukraińcami z ukraińskimi paszportami _ - zaapelował.

Poroszenko jest obecnie liderem wyścigu do fotela prezydenckiego na Ukrainie - popiera go 21,2 proc. Ukraińców. Na drugim miejscu znalazł się lider partii Udar Witalij Kliczko z 14,6 proc. głosów. Trzecie miejsce przypada byłej premier Julii Tymoszenko, na którą chciałoby głosować 9,7 proc. wyborców - wynika z danych ośrodka Socis.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)