Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory na Ukrainie. OBWE: prawidłowy przebieg głosowania wątpliwy

0
Podziel się:

- Na wschodzie kraju sytuacja jest daleka od normalnej - ocenił mediator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Wybory na Ukrainie. OBWE: prawidłowy przebieg głosowania wątpliwy
(PAP/EPA)

Wybory prezydenckie na Ukrainie 25 maja nie w całym kraju mogą odbyć się w sposób zgodny z przepisami - ocenił dziś specjalny mediator Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), były wiceszef niemieckiego MSZ Wolfgang Ischinger.

_ Na wschodzie kraju sytuacja jest daleka od normalnej, dlatego rzeczywiście należy obawiać się, że w niektórych miastach w tej części (Ukrainy) wybory (...) mogą nie odbyć się w sposób przepisowy _ - powiedział Ischinger dla stacji radiowej Deutschlandfunk.

Zastrzegł jednak, że mimo to głosowanie 25 maja jest dla Ukrainy bardzo ważne.

Przeprowadzenie wyborów nie skłoni prorosyjskich separatystów do złożenia broni, jednak może to być ważny krok na drodze do rozwiązania konfliktu poprzez dialog - podkreślił. _ Wynik wyborów bardzo utrudniłby przeciwnikom (obecnych) władz w Kijowie podważanie legitymacji wyłonionego w ten sposób prezydenta _ - dodał.

Były niemiecki dyplomata bronił też formatu rozmów okrągłego stołu. Rozmowy prowadzone w takim formacie to nie organ decyzyjny, ale forum ważne dla _ uspokojenia atmosfery przed wyborami i przygotowania gruntu pod możliwie najbardziej przepisowy przebieg głosowania _ - powiedział Ischinger.

Rozmowy okrągłego stołu są realizacją ustaleń kwietniowej międzynarodowej konferencji w Genewie i mają się przyczynić do deeskalacji kryzysu na Ukrainie. Serię takich rozmów zainicjowali p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk.

Dotychczas odbyły się dwa okrągłe stoły jedności narodowej, 14 maja w Kijowie i 17 maja Charkowie. Trzeci odbędzie się najprawdopodobniej 21 maja w Czerkasach.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)