Notowania

Wybory na Ukrainie. Parlament zgadza się na powtórkę wyborów w 5 okręgach

Parlamentarzyści zlecili CKW opracowanie kosztorysu ponownego głosowania w tych okręgach, a rządowi polecili jego sfinansowanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ustępująca Rada Najwyższa Ukrainy we wtorek dała zgodę na powtórkę wyborów parlamentarnych w pięciu okręgach jednomandatowych, w których zdaniem Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) głosowanie zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa.

Parlamentarzyści zlecili we wtorek CKW opracowanie kosztorysu ponownego głosowania w tych okręgach, a rządowi polecili jego sfinansowanie.

Opozycja, która od poniedziałku prowadzi protest przeciwko fałszerstwom wyborczym przed siedzibą CKW w Kijowie, domaga się powtórzenia wyborów w 13 okręgach.

Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, partia Udar boksera Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda oświadczyły, że nie uznają wyników wyborów, póki jej kandydaci, którzy w wyborach pokonali reprezentantów władz, nie zostaną oficjalnie uznani za zwycięzców.

CKW ogłosiła wcześniej, że nie jest w stanie ustalić wyników wyborów w okręgach jednomandatowych nr 94, 132, 194, 197 i 223.

W okręgu nr 94 w Obuchowie pod Kijowem początkowo wygrywał kandydat opozycyjny, ostatecznie zaś zwyciężczynią ogłoszono kandydatkę rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Okręg nr 132 znajduje się w Perwomajsku w obwodzie mikołajowskim na południu kraju. Konflikt o mandat poselski toczy się tam między kandydatem opozycji i wiceprzewodniczącym obwodowej administracji państwowej. W innych okręgach sytuacja wygląda podobnie.

Wcześniej parlament powołał komisję śledczą, która ma zbadać nieprawidłowości w wymienionych okręgach, jednak opozycja uznała, że jest to działanie pozorne.

_ - Cel tej decyzji jest jeden: pokazać, że oni (większość parlamentarna) będą rzekomo walczyć z fałszerstwami, których sami się dopuścili. Nalegamy na głosowanie nad naszą uchwałą, która zawiera listę osób fałszujących wybory oraz wymienia przestępstwa dokonane podczas wyborów. Fałszerzy głosowania należy pociągnąć do odpowiedzialności _ - oświadczył jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej o wyborach na Ukrainie w Money.pl
Tymoszenko przegrała nawet w więzieniu W specjalnym okręgu wyborczym nr 631375 w charkowskim więzieniu partia Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier zdobyła 24 z 938 głosów.
Obalcie mafię Janukowycza! Jest szansa _ Albo ludzie powstaną i obalą w wyborach to przestępcze ugrupowanie, albo potem spotkają się z takim traktowaniem wszyscy, którzy są dziś ich (władz) własnością. _
Tymoszenko nie będzie na listach wyborczych Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania kandydatury w jesiennych wyborach parlamentarnych z ramienia jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna).
Tagi: wybory na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz