Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory parlamentarne w Tajlandii mają się odbyć 20 lipca

0
Podziel się:

Szefowa rządu i Komisja Wyborcza porozumieli się w dziś w sprawie przeprowadzenia 20 lipca wyborów parlamentarnych, mimo że opozycja nie chce się zdeklarować, czy weźmie w nich udział.

Wybory parlamentarne w Tajlandii mają się odbyć 20 lipca
(Dennis Wong/CC BY 2.0/flickr)
bEUdcIOd

Szefowa rządu Tajlandii Yingluck Shinawatra i Komisja Wyborcza porozumieli się w dziś w sprawie przeprowadzenia 20 lipca wyborów parlamentarnych, mimo że opozycja nie chce się zdeklarować, czy weźmie w nich udział.

O uzgodnieniu terminu wyborów poinformował dziennikarzy sekretarz generalny Komisji Wyborczej Puchong Nutrawong. W lutym opozycja zbojkotowała wybory, które potem anulowano; największe szanse na zwycięstwo dawano wtedy Partii dla Tajów premier Shinawatry. Tajlandia jest pogrążona w kryzysie politycznym od listopada 2013 roku.

Unieważniając w marcu lutowe wybory Trybunał Konstytucyjny Tajlandii podkreślił, że głosowanie nie odbyło się we wszystkich lokalach wyborczych tego samego dnia, co stanowi naruszenie konstytucji. Akcje antyrządowych demonstrantów sprawiły, że głosowanie zostało odwołane lub wstrzymane w jednej piątej okręgów wyborczych. Z tego powodu nie wyłoniono wystarczającej liczby deputowanych do utworzenia parlamentu, który mógłby zatwierdzić premiera.

bEUdcIOf

Opozycja domagała się wtedy odłożenia wyborów do czasu przeprowadzenia w Tajlandii reform politycznych. Antyrządowi demonstranci domagają się powołania _ rady ludowej _, której zadaniem byłoby wprowadzenie zmian niezbędnych do ukrócenia korupcji w polityce.

Yingluck Shinawatra jest postrzegana jako reprezentantka interesów przebywającego poza krajem brata Thaksina Shinawatry, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu. Były szef tajlandzkiego rządu został zaocznie skazany w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Unieważnią wybory? Potrzebna aprobata króla Członek tajlandzkiej Komisji Wyborczej powiedział, że może się okazać niemożliwe zakończenie przerwanego procesu wyborczego.
Premier Tajlandii wzywa ludzi do... _ - Rozwiązałam parlament, żeby oddać władzę ludziom - _ powiedziała premier Yingluck przed posiedzeniem swego gabinetu.
Premier ogłosiła rozwiązanie parlamentu W wystąpieniu telewizyjnym Yingluck zapewniła, że chce jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
bEUdcIOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)