Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Egipcie wygrał marszałek Sisi. Zdobył 93,3 proc. głosów

0
Podziel się:

Małe zainteresowanie społeczne wyborami prezydenckimi może zaciążyć na wizerunku byłego szefa sił zbrojnych i zmniejszyć jego mandat do przeprowadzenia potrzebnych reform.

Wybory prezydenckie w Egipcie wygrał marszałek Sisi. Zdobył 93,3 proc. głosów
(PAP/EPA)

Były dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał 93,3 proc. głosów w wyborach prezydenckich - poinformowały źródła sądowe. Jedyny jego rywal Hamdin Sabahi zdobył zaledwie 3 proc. głosów i pogratulował marszałkowi zwycięstwa.

Głosowanie, w którym zdecydowanym faworytem był Sisi, miało się pierwotnie zakończyć we wtorek o godzinie 22 czasu lokalnego (21 czasu polskiego), przedłużono je jednak o jeden dzień z powodu niższej niż oczekiwano frekwencji. Źródła sądowe, na które powołuje się agencja Reutera i telewizja Al-Dżazira, podkreślają, że podliczono już zdecydowaną większość głosów.

Oficjalne wyniki głosowania mają być znane w przyszłym tygodniu.

Jedyny rywal Sisiego mimo uznania swojej porażki wyborczej skrytykował decyzję władz o wydłużeniu o jeden dzień głosowania. W jego ocenie doprowadziło to do wypaczenia woli narodu. Na znak protestu przeciwko wydłużeniu wyborów jego sztab wyborczy podjął w środę decyzję o wycofaniu przedstawicieli z komisji wyborczych.

Światowe media zwracają uwagę, że mimo wydłużonego głosowania frekwencja była niska. Wyniosła 46 proc., a uprawnionych do głosowania było 54 milionów obywateli. To gorszy wynik niż podczas wyborów prezydenckich z 2012 roku kiedy do urn poszło 52 proc. uprawnionych.

Agencja Reutera podkreśla jednocześnie, że małe zainteresowanie społeczne wyborami prezydenckimi może zaciążyć na wizerunku byłego szefa sił zbrojnych i zmniejszyć jego mandat do przeprowadzenia potrzebnych reform.

_ - Niska frekwencja wyborcza utrudni Sisiemu przeprowadzenie bolesnych reform ekonomicznych, których domagają się światowe instytucje i inwestorzy _ - oceniła Anna Boyd z londyńskiej grupy analitycznej IHS Jane's.

Marszałek Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Obserwatorzy powątpiewają, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Es-Sisi ma już ponad 96 proc. głosów Jedyny rywal Sisiego, Hamdin Sabahi, otrzymał blisko 4 proc. głosów.borczych - poinformowała w czwartek nad ranem egipska telewizja państwowa.
UE rezygnuje z obserwacji wyborów. Powód? Nie ma gwarancji, że jej misja będzie przebiegać prawidłowo - oświadczyły unijne źródła dyplomatyczne.
W Kairze zastrzelono trzech żołnierzy Jak poinformowało egipskie MSW, w ataku rannych zostało siedmiu innych żołnierzy i policjant.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)