Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie w Sierra Leone. Kto wygrał?

0
Podziel się

Urzędujący prezydent Ernest Bai Koroma zapewnił sobie reelekcję - poinformowała dzisiaj krajowa komisja wyborcza po podliczeniu 58,7 proc. głosów.

Wybory prezydenckie w Sierra Leone. Kto wygrał?
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bDBtndNh

Urzędujący prezydent Ernest Bai Koroma zapewnił sobie reelekcję - poinformowała dzisiaj krajowa komisja wyborcza po podliczeniu 58,7 proc. głosów. Były to trzecie wybory od zakończenia wojny domowej w 2002 r.

Rywal 60-letniego Koromy, były wojskowy Julius Maada Bio, zdobył 37,4 proc. głosów w wyborach, które przeprowadzono w minioną sobotę. Dobry wynik Koromy - kandydata rządzącego Kongresu Ogólnoludowego - oznacza, że nie będzie konieczna dogrywka. Jest ona wymagana w przypadku, gdy żaden z kandydatów nie zdobył więcej niż 55 proc. głosów.

Koroma obejmie najwyższy urząd w państwie po raz drugi i ostatni, gdyż konstytucja właśnie do dwóch ogranicza liczbę pięcioletnich kadencji prezydenta. Poprzednie zwycięstwo polityk odniósł w 2007 roku.

bDBtndNj

Frekwencja wyborcza była wysoka - wyniosła 87,3 proc. Do głosowania uprawnionych było 2,6 mln z 6 mln obywateli. Wybory głowy państwa połączono z wyborami władz samorządowych i regionalnych.

Od oficjalnego zakończenia wyniszczającej wojny domowej z lat 1991-2002 Sierra Leone pozostaje jednym z najuboższych krajów świata. Sytuacja polityczna jest jednak stabilna, a bogaty w surowce kraj zabiega obecnie o rozwój turystyki i inwestycje zagraniczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe państwo w Europie? Szansa pojutrze Niedzielne wybory w Katalonii są trudnym wyzwaniem dla walczącego z kryzysem rządu w Madrycie.
Żywy łańcuch z ludzi. Gwaltowne protesty Ponad półtora tysiąca ludzi na Węgrzech demonstruje przeciwko kolejnym zmianom w ordynacji wyborczej.
Chcą rozwiązać parlament. Wszystko przez... Sondaże opinii publicznej wskazują, że wybory najpewniej położą kres trzyletnim rządom Partii Demokratycznej.
bDBtndNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)